Ksiądz oskarżony o gwałt został uniewinniony

15.04.2022

Ksiądz oskarżony o gwałt został uniewinniony

Andrzej N., znany ksiądz z diecezji gliwickiej został przez częstochowski sąd uniewinniony. Mężczyzna był oskarżony o przestępstwa seksualne, których miał się dopuścić wobec młodej kobiety w latach 2013-2019. Duchownemu postawiono w śledztwie zarzut doprowadzenia do obcowania płciowego młodej wykorzystując stan bezradności psychicznej młodej kobiety oraz zarzut gwałtu.

Andrzej N. do końca sierpnia 2019 r. był wikarym w Tarnowskich Górach, po ujawnieniu afery seksualnej został przeniesiony do Zabrza, ale przebywał w jednej  z parafii w Gliwicach.

W styczniu 2020 roku ksiądz został zatrzymany w Gliwicach na zlecenie częstochowskiej policji. To nasi śledczy zajmowali się sprawą, bo do przestępstw miało dochodzić w naszym regionie.

Ksiądz początkowo został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące, ale później opuścił areszt i zastosowano wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe w wysokości 20 tysięcy zł. Andrzej N. miał również zakaz opuszczania kraju (zabrano mu paszport) oraz zakaz kontaktów i zbliżania się do pokrzywdzonej na odległość mniejszą niż 100 metrów.

Ksiądz przyznawał się do znajomości z kobietą, ale zaprzeczał wszystkim przestępstwom.  Duchownemu postawiono zarzut doprowadzenia do obcowania płciowego młodej wykorzystując stan bezradności psychicznej młodej kobiety oraz zarzut gwałtu. Do zdarzeń tych doszło w latach 2013-2019 w wielu miejscach woj. śląskiego. Kobieta została przesłuchana w obecności biegłych psychologów. Jej zeznania uznano za wiarygodne.

Ksiądz miał wykorzystać seksualnie obciążoną psychicznie młodą kobietę, która miała niełatwą sytuację życiową.

W czwartek 14 kwietnia ksiądz usłyszał wyrok. Andrzej N. został uniewinniony z wszystkich zarzutów. Uzasadnienie wyroku było niejawne ze względu na charakter śledztwa.

  • TS
  • BEA
Najnowsze artykuły