Ksiądz skazany za wykorzystanie nastolatki. Kara w zawieszeniu

28.02.2022

Ksiądz skazany za wykorzystanie nastolatki. Kara w zawieszeniu

Na dwa lata więzienia skazał myszkowski sąd byłego proboszcza jednej z parafii w gminie Koniecpol, który był oskarżony o wykorzystanie seksualne nastolatki. Prokuratura zapowiada apelację.

Myszkowska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie po zawiadomieniu, które wniosła kielecka kuria. Uczynił to delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. Do przestępstwa miało dojść na terenie parafii w gminie Koniecpol.

Roczne śledztwo dotyczyło utrzymywania stosunków seksualnych przez księdza i 14-letnią dziewczynkę. Pod koniec 2020 roku do sądu w Myszkowie wpłynął akt oskarżenia.

Podczas dochodzenia, na wniosek prokuratora myszkowski przesłuchał małoletnią z udziałem biegłego psychologa. W wydanej opinii biegły poinformował, że jej zeznania są szczere i pozbawione skłonności do konfabulacji. Ksiądz usłyszał dwa zarzuty.

Pierwszy z nich dotyczył doprowadzenia jesienią 2013 r. trzynastoletniej wówczas dziewczynki do obcowania płciowego, a drugi do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Biegli psychiatrzy i seksuolog uznali, że ksiądz w momencie dokonywania czynów był poczytalny.

Ksiądz nie został tymczasowo aresztowany, znajdował się jedynie pod dozorem policyjnym, a przed sądem odpowiadał z wolnej stopy. Podczas śledztwa nie przyznawał się do winy.

W poniedziałek, 28 lutego Sąd Rejonowy w Myszkowie skazał księdza na 2 lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat.  Poza tym ksiądz ma dożywotni zakaz pracy z osobami małoletnimi i trzyletni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej, której ma zapłacić 10 tysięcy zł zadośćuczynienia.

Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura prawdopodobnie złoży apelację.

  • TS
  • fot. Pixabay
Najnowsze artykuły