Łagodzenie restrykcji w czterech etapach

16.04.2020

Łagodzenie restrykcji w czterech etapach

Rząd zamierza łagodzić obwiązujące obostrzenia w czterech etapach. Od 20 kwietnia będziemy mogli korzystać z lasów i parków, oczywiście obowiązkowo w maseczkach. – Nie traktujmy tego jednak jak zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, a jedynie do zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego – podkreślał premier Mateusz Morawiecki. Poza tym od poniedziałku w sklepach do 100 metrów kwadratowych będą mogły przebywać 4 osoby na jedną kasę, a w przypadku tych powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Jak zaznacza minister zdrowia, etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy.

Premier zapowiedział, że łagodzenie obostrzeń będzie przebiegać w czterech etapach. W kolejnym zaplanowano otwarcie rzemiosła, a następnie handlu i usług, także w tych obszarach, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem. Na zakończenie mają być otwierane usługi w salonach tatuażu, rehabilitacji itd., czyli tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i możliwość transmisji jest bardzo wysoka.

Szef rządu podkreślił też, że informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. – Może co tydzień, ale może co dwa – podkreślił. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

– Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki – podkreślił Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową, w reżimie sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia – zapowiedział minister zdrowia.

Wskazał, że w dalszym ciągu bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad – zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie i izolacji w zależności od sytuacji. – Kolejny punktem jest ochrona osób najsłabszych, najbardziej narażonych od powikłania, czyli osób starszych, chorych. Oczywiście maksymalnie, jeżeli to tylko możliwe, ważne jest używanie form zdalnych prac. To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata – powiedział minister.

 

  • kg
Najnowsze artykuły