Letni Jurajski Festiwal Muzyczny

17.07.2021

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny

Filharmonia Częstochowska zaprasza na kolejne koncerty w ramach Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego. W najbliższe lipcowe soboty muzycznym uniesieniom będzie można się oddać w Browarze na Jurze w Zawierciu i w Zamku w Bobolicach.

Festiwal zainaugurowany został 26 czerwca na Starym Rynku w Częstochowie Koncertem w 100-lecie Trzeciego Powstania Śląskiego w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka oraz z udziałem Juliusza Sętowskiego, którzy przybliżył zgromadzonym temat udziału częstochowian w Powstaniach Śląskich. Drugie wydarzenie w ramach Festiwalu odbyło się już na turystycznym szlaku w Podlesicach, w miejscu kultowym dla wspinaczy, czyli Trafo Base Camp. Tam 3 lipca utworami Astora Piazzolli zachwycił publiczność zespół w składzie: Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Tomasz Ptak – altówka, Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie, Jan Kołacki – kontrabas oraz bandoneonista Klaudiusz Baran (artysta wszechstronny, także akordeonista, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). 10 lipca częstochowscy filharmonicy zawitali do jurajskiego Olsztyna, gdzie w zabytkowym Kościele św. Jana Chrzciciela kwartet w składzie: Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Malwina Kęsicka – altówka, Adam Klocek  – wiolonczela, zaprezentowali Mozartowskie divertimenta oraz jeden z najsłynniejszych utworów w dorobku wiedeńskiego klasyka, serenadę Eine kleine Nachtmusik.

Kolejne koncerty przed nami

17 lipca Filharmonia Częstochowska zaprasza do  Browaru na Jurze w Zawierciu na koncert Classic & Gypsy, który wykona kwintet: Siergiej Wowkotrub – skrzypce, Wojciech Rot – skrzypce, Tomasz Ptak – altówka, Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie, Krzysztof Rajczyk – kontrabas. Początek o godz. 19:00. 24 lipca w Zamku w Bobolicach odbędzie się z kolei występ kwartetu wiolonczel Four Cellos w składzie: Adam Klocek – wiolonczela, prowadzenie, Emilia Sługocka – wiolonczela, Siergiej Rysanow – wiolonczela, Zofia Kulisiewicz – wiolonczela. Początek również o godz. 19:00. Wstęp na te wydarzenia jest wolny. Obowiązywać będą nadzwyczajne warunki uczestnictwa w koncertach: zasłanianie nosa i ust, dystans, dezynfekcja, ograniczona liczba słuchaczy.

O Festiwalu

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny to nowa propozycja w kalendarium Filharmonii Częstochowskiej. Pomysł zrodził się z potrzeby kontaktu z publicznością (po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi) oraz chęci połączenia różnorodnych w charakterze propozycji muzycznych w wykonaniu filharmonijnych zespołów kameralnych oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum z wrażeniami turystyczno–krajoznawczymi. -Festiwalowe koncerty rozmieściliśmy na pięknym turystycznym szlaku Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Bobolice, Ogrodzieniec, Olsztyn, Podlesice, Zawiercie – to tylko niektóre z lokalizacji, w których damy Państwu okazję do spotkania z pięknem muzyki otoczonej nie mniej piękną jurajską przyrodą. Na wydarzenia zapraszamy we wszystkie soboty lipca i sierpnia – zachęca Filharmonia.

  • pn
Najnowsze artykuły