“Lex Czarnek”: jest weto prezydenta

02.03.2022

“Lex Czarnek”: jest weto prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę “Lex Czarnek”. W związku z tą decyzją zostanie ona skierowana do ponownego rozpatrzenia.

Ustawa “Lex Czarnek” miała wzmacniać rolę kuratorów oświaty i zmieniać zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Zgodnie z nowelizacją, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia.

Zdaniem opozycji, jeśli nowelizacja zostałaby przyjęta, większa rola kuratorów sprawi, iż dyrektorzy szkół stracą niezależność, a szkoła przestanie być wolna. Poza tym kuratorzy będą “politycznymi funkcjonariuszami, którzy dostali nieograniczone możliwości ingerowania w kwestie edukacji, ale również w kwestie osobowe”, mogąc np. zakazywać zajęć dodatkowych.

Prezydent Andrzej Duda ostatecznie zawetował kontrowersyjną ustawę. – Nie będę ukrywał, że apelowaliście państwo do mnie, przedstawiciele opozycji, różnych środowisk, o weto do ustawy o systemie oświaty, do tej zmiany ustawy. Ponieważ apeluję do państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia – mówił prezydent Andrzej Duda. –  Mam do państwa prośbę. Wykonałem wasz apel, waszą prośbę. Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, miałem, ale był też w tej ustawie szereg rozwiązań, które popierałem i które uważam, że w efekcie powinny zostać wprowadzone. Ale odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto. Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, bezpieczeństwa Polski – dodał prezydent.

  • kg
  • (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)
Najnowsze artykuły