“Lex Czarnek” przegłosowane. Będzie “veto” prezydenta?

10.02.2022

“Lex Czarnek” przegłosowane. Będzie “veto” prezydenta?

– Zaapelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy “Lex Czarnek” – zapowiedziały w środę posłanki KO Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer. W ich ocenie weto prezydenta jest “szansą, by ten szalony, groźny, krzywdzący dzieci projekt” zatrzymać.

Sejm odrzucił w środę sprzeciw Senatu do nowelizacji Prawa oświatowego, która wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Posłanka KO i wiceszefowa sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Krystyna Szumilas podkreśliła po sejmowym głosowaniu, że “to nie jest dobry dzień dla polskiej nauki”. – To czas kiedy PiS z zaskoczenia, bez uprzedzenia, tchórzliwie wrzucił w ostatnim momencie do głosowania ustawę +Lex Czarnek+, po to żeby za dużo nad nią nie dyskutować. Po to, żeby skrepować polską szkołę. Po to, żeby oddać dzieci w ręce ministra edukacji Przemysława Czarnka, małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, w ręce polityków, w ręce ludzi, którzy nie chcą wolnej szkoły, którzy nie chcą swobodnego wychowania, którzy nie chcą prawdziwego wychowania dla dobra dziecka. Chcą wychowania po to, żeby mieć przyszłych wyborców PiS – oświadczyła Szumilas.

 

Według niej podczas procedowania ustawy w Sejmie PiS “zamykało usta opozycji”, “nie dopuszczano do głosu rodziców i nauczycieli”, a także “lekceważono protesty”. – To jest sposób podejmowania decyzji przez PiS. Tego PiS chce nauczyć polskie dzieci. Tego PiS będzie wymagać teraz od nauczycieli: macie robić to, co my wam każemy, nieważne jest dobro dziecka, ważne są chęci rządzących – powiedziała posłanka.

 

Zapowiedziała, że KO wezwie prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania tej ustawy. – Liczymy też, że po rozmowie z panią prezydentową, te argumenty, z którymi się zgodziła, dotrą do głowy państwa i że będzie jeszcze szansa, by ten szalony, groźny, krzywdzący dzieci projekt zatrzymać – dodała Szumilas.

 

Wiceszefowa klubu KO Katarzyna Lubnauer oceniła, że “Lex Czarnek nie ma podstaw w wiedzy, ma podstawy tylko w ideologicznym zacietrzewieniu” szefa MEiN. Nazwała też ustawę “złym prawem”, prawem “opartym na nieprawdzie i oszukańczych informacjach”. Zdaniem Lubnauer po wejściu w życie ustawy “kurator Nowak, która kwestionowała maseczki, dopuściła antyszczepionkowców na stronę (internetową) kuratorium, która nie chce żadnych zajęć, które mają charakter tolerancji będzie decydować o szkolnych zajęciach dzieci”. Jak dodał, ustawa łamie 48 art. konstytucji, “ten, który mówi, że to rodzić, a nie kurator ma prawo do decydowania o wychowaniu dzieci”.

 

Również Lubnauer zapowiedziała, że KO będzie apelować do Andrzeja Dudy, żeby zawetował ustawę “Lex Czarnek”. Zapewniła, że przedstawi mu argumenty za takim wetem. Zaapelowała też do rodziców: “Pokażcie swój brak zgody na +Lex Czarnek+. W mediach społecznościowych, wszędzie tam gdzie możecie zaapelujcie do prezydenta o weto”.

 

Szef klubu KO Borys Budka w rozmowie z dziennikarzami po głosowaniu ocenił, że “to, co robi PiS jeśli chodzi o szkołę, to jest odbudowywanie tego, co było w PRL-u”. “Zlikwidowali gimnazja – coś, co zaczęło świetnie funkcjonować, dzięki czemu nasza młodzież osiągała wymierne efekty. Teraz wymyślili, że będą indoktrynować młodych ludzi” – powiedział Budka. “Ale młodzi ludzie są dużo mądrzejsi niż Czarnek i cała ta ekipa. Oni wiedzą doskonale, że ta władza przeminie, nie dadzą sobie mówić pisowskiej ideologii, tylko szkoda straconych lat w polskiej szkole” – zaznaczył.

 

Dodał, że jeśli nowelizacja wejdzie w życie, kuratorzy będą “politycznymi funkcjonariuszami, którzy dostali nieograniczone możliwości ingerowania w kwestie edukacji, ale również w kwestie osobowe”, mogąc np. zakazywać zajęć dodatkowych.

 

Zgodnie z nowelizacją, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

  • krz/ brw/ par/
Najnowsze artykuły