Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego obchodzi 115 lat

08.10.2022

Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego obchodzi 115 lat

Dziś mają miejsce główne obchody jubileuszu 115-lecia I LO im. J. Słowackiego. Rano złożono kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły. Następnie odbyła się uroczysta msza w kościele św. Jakuba, a o 11:00 miała miejsce jubileuszowa gala w Teatrze im A. Mickiewicza. Po południu można było zwiedzać szkołę, a na zakończenie tych uroczystości zaplanowano bal absolwentów i przyjaciół I LO w hotelu Merkury.

Obchody jubileuszu 115-lecia I LO im. Juliusza Słowackiego rozpoczęły się już 6 października odsłonięciem tablicy z wizerunkiem patrona szkoły, której autorem jest Zygmunt Otto. Rzeźby znanego artysty zdobiły m. in. budynek Zachęty, most Poniatowskiego, Teatr Polski, Dom pod Orłami. Plakieta powstała w 1909 r., w 60. rocznicę śmierci Juliusza Słowackiego. Była ona  wręczana jako nagroda dla wybitnych członków Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.  Odsłonięcia podarowanej szkole tablicy dokonali fundatorzy – Państwo Iwona i Jarosław Dawidowie, absolwenci I LO oraz Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy dr. Ryszard Stefaniak. Podczas uroczystości przecięto również wstęgę na osi czasu obrazującej najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Oś czasu powstała z inicjatywy pani Doroty Stelmach, a ufundowana została przez  absolwentów Słowackiego. Odsłonięciu towarzyszyła uroczystość, podczas której dzieje I LO przybliżone zostały dzięki prezentacji zdjęć historycznych, a uczniowie przygotowani przez panią Urszulę Zaleską przedstawili informacje o życiu i osiągnięciach Zygmunta Otto. Nastrojowe utwory muzyczne zaśpiewały  uczennice – Laurę Grabarczyk i Marię Krzywańską, przygotowane przez panią Dorotę Marlińską.

Główne obchody Jubileuszu 115 -lecia I Liceum Ogólnokształcącego im.J.Słowackiego w Częstochowie zaplanowano na 8 października. I tak o 9.00  złożono kwiaty pod pomnikiem J.Słowackiego, na dziedzińcu szkoły. Następnie odbyła się uroczysta msza św. w kościele św. Jakuba, a o 11.00 odbyła się jubileuszowa gala w teatrze im A. Mickiewicza.Od 12:30 00 do 15:00 zaplanowano zwiedzanie szkoły. Na zakończenie tych uroczystości zaplanowano bal absolwentów i przyjaciół I LO w hotelu Merkury.

  • Teresa Szajer
Najnowsze artykuły