Maląg: już 90 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce; ponad milion ma już nadany PESEL

25.04.2022

Maląg: już 90 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce; ponad milion ma już nadany PESEL

Już 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. Ponad milion osób ma już nadany PESEL – powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Polski rząd od samego początku niesie pomoc obywatelom Ukrainy – dodała.

W poniedziałek minister Maląg uczestniczy w Katowicach w konferencji “Śląski Ład dla Ukrainy”.

 

“Dzisiaj zdajemy egzamin z człowieczeństwa. Zdajemy go jako świat, zdajemy jako Polska i Polska na pewno jest liderem w wykonaniu tego zadania jak najlepiej” – stwierdziła podczas swojego wystąpienia Maląg.

 

Podkreśliła, że polski rząd od samego początku, tj. od 24 lutego, prowadzi skoordynowane działania, aby nieść pomoc obywatelom Ukrainy. Wskazała, że pierwszym etapem pomocy dla uchodźców było zapewnienie bezpieczeństwa i schronienia w Polsce. Jak mówiła, kolejnym etapem pomocy jest pakiet adaptacyjny.

 

Zgodnie ze słowami minister głównym założeniem pakietu adaptacyjnego dla uchodźców jest przede wszystkim stworzenie systemowych rozwiązań. “Aby dając obywatelom Ukrainy dostęp do pracy, dać przysłowiową wędkę i możliwość pozostania na terenie Polski i zasilenia polskiej gospodarki” – mówiła.

 

“Blisko 2,9 mln. Ukraińców przeszło naszą granicę. Na dzień dzisiejszy ponad milion osób ma już nadany PESEL. Z tej liczby połowa to są dzieci, a druga część to są kobiety” – mówiła. “Powinniśmy wykorzystać przestrzeń w naszej gospodarce, abyśmy mogli zaadaptować te kobiety, tych obywateli Ukrainy na naszym rynku pracy” – dodała.

 

“Na chwilę obecną mamy już 90 tys. osób, które podjęło pracę po 24 lutego 2022 r., a ponad połowa tych osób to osoby z wyższym wykształceniem” – zwróciła uwagę. “Blisko 10 tys. Ukraińców pracuje już na Śląsku” – dodała.

 

Maląg przyznała, że polski rząd zdaje sobie sprawę z tego, że 75 proc. z tych osób, które podjęło już zatrudnienie w Polsce, to kobiety, które przybyły do naszego kraju z dziećmi. “Dlatego też wprowadziliśmy ułatwienia w specustawie, które umożliwiają zakładanie miejsc opieki dla tych dzieci przez przedsiębiorców, a także przez same kobiety, aby przede wszystkim zapewnić miejsce opieki dla dzieci i dać dostęp do pracy” – mówiła.

 

Minister zaznaczyła, że działania koordynowane są przez wszystkie resorty oraz podkreśliła, że sytuacja na polskim rynku pracy jest korzystna.

 

“Po pandemii COVID-19 stopa bezrobocia w Polsce to 5,4. Polska jest drugim państwem w Europie z najniższym bezrobociem” – podała. “Nasze wskaźniki ekonomiczne są bardzo dobre. W ostatnim tygodniu GUS pokazał wzrost przeciętnego wynagrodzenia rok do roku jest wyższy o ponad 12 proc., a więc przewyższa on obecną inflacje” – podsumowała. (PAP)

  • kh/ joz/
Najnowsze artykuły