Malowanie światłem

27.03.2022

Malowanie światłem

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza 4 kwietnia o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy autorstwa Joanny Sidorowicz “Światłem malowane – solarigrafia, rayografia”.

Joanna Sidorowicz to wrocławianka, która od lat mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 19 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, odbicia w wodzie np. kałuże, rzeki, odbicia w szybach, portrety oraz fotografia otworkowa. Na swoim koncie ma już wiele wystaw – w sumie ponad 130, w tym ponad 80 indywidualnych.

Wystawa “Światłem malowane – solarigrafia, rayografia” jest inna niż dotychczasowe. Obrazy powstały również w inny sposób. Zacznijmy od wyjaśnienia co znaczą terminy: solarigrafia i rayografia.

Solarigrafia, to fotografia otworkowa, technika negatywowa. Tą metodą rejestruje się obiekt, na który skierowany jest otwór puszki (pudełka) oraz rejestrowany jest ślad wędrówki Słońca. Do tej techniki używa się aparatów otworkowych robionych przez samych autorów tej metody.

Rayografia to metoda rejestrowania obrazów na materiale światłoczułym bez użycia aparatu fotograficznego. Technika polega na układaniu przedmiotów (kwiatów, roślin) bezpośrednio na materiale światłoczułym i naświetlaniu ich.

– Obie metody to zabawa ze światłem. Efekty są nieprzewidywalne. Są zależne od światła, czasu naświetlnia oraz od zastosowanego papieru fotograficznego. Tyle w skrócie. Temat wart rozmów, ale to już podczas wernisażu – informuje i zaprasza autorka.

Ekspozycję będzie można oglądać do 2 maja.

 

  • kg
Najnowsze artykuły