Marek Perepeczko – gdyby żył, skończyłby dziś 82 lata

03.04.2024

Marek Perepeczko – gdyby żył, skończyłby dziś 82 lata

W Częstochowie ma swoją ławeczkę, mural i ulicę… Marek Perepeczko – gdyby żył, skończyłby dziś 82 lata.
W latach 70. wielką sympatię szerokiej telewizyjnej widowni zdobył dzięki roli tytułowego bohatera w serialu „Janosik”. Będąc u szczytu popularności wyjechał do Australii, gdzie spędził niemal całe lata osiemdziesiąte i gdzie – między innymi – prowadził kluby literacko – teatralne. Po powrocie do kraju przypomniał się polskiej publiczności kilkoma rolami filmowymi i serialowymi.

Jednocześnie w 1997 roku przyjął zaproszenie Miasta Częstochowy i został dyrektorem naczelnym, artystycznym, a także aktorem Teatru im. Adama Mickiewicza. Inaugurację jego działalności w Częstochowie rozpoczęła premiera „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w znakomitej reżyserii Ignacego Gogolewskiego.

W 2000 roku otrzymał nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury – za całokształt pracy artystycznej i twórczej. Mimo, że w 2003 r. przestał być dyrektorem Teatru, nadal był związany z naszym miastem, chętnie włączając się w różne inicjatywy kulturalne i  społeczne. Zmarł nagle w listopadzie 2005 r. w swoim częstochowskim mieszkaniu.

  • pn
Najnowsze artykuły