Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno…

22.03.2019

Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno…

Częstochowskie przedszkolaki powiedziały „dość” i – jak co roku – przepędziły zimę! Wszyscy, którzy z utęsknieniem czekają na wiosnę mogą więc odetchnąć już z ulgą. Najmłodsi postarali się, aby ta sroga pora roku prędko do nas nie wróciła!

– Musimy wypędzić zimę – stwierdzili pracownicy Muzeum Częstochowskiego i ogłosili tradycyjny konkurs na najpiękniejszą marzannę. Już po raz dziesiąty zresztą. Chętnych do wzięcia udziału w rywalizacji nie brakowało. W sumie kolorowe kukły przygotowało 20 grup z przedszkoli i zespołów szkolno-przedszkolnych.

W czwartek, 21 marca, najmłodsi wraz z przygotowanymi przez siebie marzannami stawili się na placu Biegańskiego. Przed ratuszem momentalnie zrobiło się głośno, barwnie, gwarnie, wesoło i kolorowo. Wszystkie grupy prezentowały przygotowane przez siebie marzanny i wykrzykiwały hasła, które miały przepędzić zimę. Dobrej zabawy nie zabrakło. W czasie, gdy komisja konkursowa oceniała kukły, dzieci śpiewały wiosenne piosenki. Jury stanęło jednak przed nie lada wyzwaniem. – Wszystkie marzanny były piękne. Wybór był niezwykle trudny – przyznała Magdalena Woch z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu częstochowskiego urzędu miasta. Przy ocenie komisja konkursowa pod uwagę brała ogólne wrażenia estetyczne, nawiązanie do tradycji ludowych, pomysłowość, a także staranność wykonania kukieł. Po burzliwych obradach przyznano 3 nagrody główne. Pierwsze miejsce zajęła marzanna wykonana przez najmłodszych ze Szkoły Podstawowej nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie. Tuż za nimi uplasowało się Samorządowe Przedszkole Publiczne Leśne Skrzaty w Poraju. Trzecie miejsce natomiast zajęła kukła, którą zrobiły dzieci z Miejskiego Przedszkola im. Jana i Małgosi w Częstochowie. Przyznano również trzy wyróżnienia – powędrowały one do dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 25 im. Kubusia Puchatka, Miejskiego Przedszkola nr 29 oraz podopiecznych częstochowskiej fundacji Jurajskie Dzieci. Nagrodzone, najpiękniejsze i najbardziej oryginalne prace można oglądać na ekspozycji w ratuszu.

 

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły