Matura 2024. Tematy rozprawek na języku polskim. Z czym musieli zmierzyć się maturzyści?

07.05.2024

Matura 2024. Tematy rozprawek na języku polskim. Z czym musieli zmierzyć się maturzyści?

Matura 2024 rozpoczęła się dziś, 7 maja egzaminem pisemnym z języka polskiego. Punktualnie o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do rozwiązywania arkuszy. Jak co roku, ogromne zainteresowanie budzą tematy rozprawek. Wiadomo już, z jakimi lekturami podczas dzisiejszego egzaminu musieli zmierzyć się abiturienci.

Matura polski 2024 – temat rozprawki formuła 2023

Temat 1: Bunt i jego konsekwencje dla człowieka.

W pracy odwołaj się do:

  • lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach arkusza
  • innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
  • wybranych kontekstów.

Temat 2: Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?

W pracy odwołaj się do:

  • lektury obowiązkowej – wybranej spośród lektur wymienionych na stronach arkusza
  • innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
  • wybranych kontekstów.

 

Przypomnijmy, że już jutro sprawdzona zostanie wiedza z matematyki oraz, w przypadku absolwentów szkół nauczających języka mniejszości narodowej, z języka kaszubskiego, łemkowskiego lub łacińskiego. W czwartek zaś odbędzie się obowiązkowy egzamin z nowożytnego języka obcego. Niemal 90 proc. maturzystów w województwie śląskim wybrało język angielski. Pozostali zmierzą się z francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub włoskim.

Harmonogram matur – poziom rozszerzony

W piątek 10 maja rozpoczną się egzaminy pisemne na poziomie rozszerzonym. O 9:00 odbędzie się matura z WOS-u, a o 14:00 z języka niemieckiego. Po weekendowej przerwie do szkół udadzą się Ci, który zadeklarowali udział w egzaminie z języka angielskiego i filozofii. Wtorek będzie szczególnie istotny dla tych, którzy myślą o studiach medycznych – tego dnia napiszą bowiem maturę z biologii. 11 maja odbędzie się również egzamin z języka rosyjskiego. W środę o 9:00 rozpocznie się matura z matematyki, a po południu – z języka francuskiego. Egzamin z chemii i historii muzyki maturzyści napiszą w czwartek, zaś w piątek – z geografii. Tego dnia do matury przystąpią także uczniowie ze szkół dla mniejszości narodowych.

Trzeci tydzień matur rozpocznie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Również wtedy odbędzie się matura z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym. Matura z historii i języka hiszpańskiego przypada na wtorek 21 maja, zaś ta z informatyki i historii sztuki – na środę 22 maja. W czwartek odbędzie się egzamin z fizyki i języka włoskiego. Ostatniego dnia do matury w języku obcym przystąpią absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Część ustna egzaminu maturalnego w tym roku potrwa od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

  • pn
  • mz
Najnowsze artykuły