Miasto chce stworzyć nowy park rekreacji. Jednym z elementów ma być port kajakowy

12.01.2022

Miasto chce stworzyć nowy park rekreacji. Jednym z elementów ma być port kajakowy

Na terenie mirowskiego przełomu Warty ma powstać nowy park rekreacji. Teren ma sprzyjać spacerom i przejażdżkom rowerowym. Jednym z jego elementów ma być też port kajakowy. W planach jest także niewielkie pole namiotowe i parking dla camperów.

Park rekreacji miałby powstać na terenie obejmującym około 250 hektarów – między trasą DK1, a granicami miasta. Realizacją projektu zainteresowane są już okoliczne gminy, w tym między innymi gmina Mstów. – Chcemy zachować jurajski charakter tego miejsca, gospodarując je w odpowiedni sposób – zapewnia Łukasz Kot, naczelnik działu usług komunalnych CUK. – W planach jest stworzenie zbiorników małej retencji, postawienie elementów małej architektury i miejsc wypoczynku. Być może czasowo pojawią się również wystaw rzeźb znanych artystów, nie tylko z Polski, ale i zza granicy – zdradza. Podstawowym łącznikiem będzie ścieżka szutrowa, która będzie umożliwiała spacerowanie, bieganie i jazdę rowerem. – Chcemy też, aby pojawiły się dwie kładki pieszo-rowerowe. Jedna powinna znaleźć się w Mirowie, druga na Wyczerpach. Chcemy po prostu uatrakcyjnić ten teren spacerowy. Myślimy również o pętli rolkowej. Mamy też wstępną koncepcję portu kajakowego, a także miejsce, gdzie może powstać niewielkie pole namiotowe oraz parking camperów. Chcemy, żeby miejsce to stało są perełką ponadregionalną – dodaje Łukasz Kot.

Władze miasta już teraz zachęcają mieszkańców, którzy mają pomysły, na to jak należy zagospodarować mirowski przełom Warty, aby wyrazili swoją opinię na ten temat. – Pamiętajmy jednak, że z jednej strony chcemy, jak najmniejszej ingerencji w przyrodę, a z drugiej chcemy, jak najbardziej pokazać ten teren, tak by wyeksponować naturalne piękno tego miejsca – zaznacza prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Zgłaszajcie swoje uwagi i pomysły oraz różne rozwiązania dotyczące zagospodarowania czy nowych atrakcji, które można tam w przyszłości stworzyć. Planując inwestycje na Mirowie, chcemy odnieść się do sugestii i oczekiwań mieszkańców. Po to, by nowy park był atrakcyjny, funkcjonalny i bezpieczny, także dla przyrody – zachęca.

Uwagi i sugestie w sprawie utworzenia Parku Rekreacji na terenie Mirowskiego Przełomu Warty można zgłaszać na adres mailowy: zielona@cuk.czestochowa.pl

Miasto prace związane z powstaniem parku chciałoby sfinansować z udziałem funduszy unijnych. – Ale nie tylko. Możliwości z pewnością będzie wiele, bo turystyka jest jedną z najbardziej poszkodowanych branż z powodu covidu. Dlatego też krajowe programy odbudowy będą pewnie wspierać wszelkie projekty z nią związane – zauważa Piotr Grzybowski, zastępca prezydenta miasta.

Co istotne, stworzenie nowego parku na terenie mirowskiego przełomu Warty wpisuje się w jeden z trzech kierunków, które miasto chce realizować w najbliższych latach. – Chcemy stworzyć jak najwięcej zielonych miejsc rekreacji dla mieszkańców. Poza tym zamierzamy wprowadzić uchwały sprzyjające tworzeniu zielonych dachów, ścian i fasad. Oprócz tego będziemy zazieleniać miasto i odbetonować niektóre przestrzenie miejskie. W przypadku tego ostatniego kierunku zaczniemy od Placu Pamięci Narodowej, gdzie po modernizacji będziemy mieć o 20% mniej betonu niż dotychczas. Pojawią się krzewy, byliny, żywopłoty i drzewa – podsumowuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Więcej szczegółów na temat koncepcji zazielenienia Placu Pamięci Narodowej poznamy wkrótce.

Jeśli chodzi natomiast o ulgę, według założeń nowej uchwały od 1 stycznia 2023 roku częstochowianki i częstochowianie będą mogli liczyć na częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli w 2022 roku zazielenią dachy lub elewacje swoich domów. Przyszłoroczna ulga miałaby dotyczyć tych mieszkańców, którzy posadzili na dachu rośliny wieloletnie, posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi lub też utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na fasadzie budynku. Zwolnienie miałoby dotyczyć wyłącznie budynków mieszkalnych.

  • kg
Najnowsze artykuły