Miasto szuka dostawcy prądu. Ogłoszono kolejny przetarg

28.09.2022

Miasto szuka dostawcy prądu. Ogłoszono kolejny przetarg

Do pierwszego przetargu na dostawę prądu dla jednostek miejskich w 2023 r. nie zgłosił się nikt, więc miasto ogłosiło kolejny przetarg. W sprawie sytuacji na rynku energii postanowił interweniować Związek Miast Polskich.

– Przetarg dotyczy dostawy energii elektrycznej dla 4 wydziałów Urzędu Miasta Częstochowy, 133 jednostek organizacyjnych i spółek skarbu Gminy Miasta Częstochowy, Oczyszczalni Ścieków „WARTA” S.A. oraz Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie na potrzeby eksploatacji budynków, lokali, obiektów użytkowych, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej w roku 2023 – wyjaśnia częstochowski magistrat. W pierwszym przetargu żadna z kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych nie złożyła swojej oferty, a jeszcze przed przetargiem do miasta już wcześniej wpłynął wniosek od jednego z potencjalnych oferentów o wyłączenie z zamówienia Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. W związku z brakiem zainteresowanych, magistrat musiał ogłosić kolejny przetarg, w ramach którego potencjalni dostawcy energii elektrycznej dla jednostek i spółek Miasta Częstochowy mają czas na złożenie ofert do 28 października do godz. 8.30. Miasto w specjalnym komunikacie, opublikowanym na swojej stronie internetowej zaznaczyło, że lista podmiotów miejskich objętych zamówieniem energii na 2023 r. pozostaje niezmienna. Więcej informacji i dokumenty przetargowe są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Częstochowy.

Związek Miast Polskich interweniuje w sprawie energii

Drastyczny wzrost cen prądu dla samorządów, które sięgają nawet 800-900% w przetargach zaniepokoiły Zarząd Związku Miast Polskich, który zwrócił się do UOKiK o interwencję i zbadanie sytuacji na rynku energii. Pisma o zainteresowanie się tym tematem zostały skierowane także do Urzędu Regulacji Energetyki i polskiego rządu. ZMP przypuszcza, że państwowe spółki energetyczne podzieliły rynek w sposób niezgodny z zasadami uczciwego udziału w zamówieniach publicznych oraz podyktowały ceny, które nie mają nic wspólnego z faktycznym wzrostem kosztów wytwarzania energii. – Wynika to z wiedzy, za ile polskie elektrownie kupują węgiel od polskich kopalń i o ile spadły ceny uprawnień do emisji CO2. Jest to zasadniczo sprzeczne z kryteriami określonymi w prawie energetycznym.
Zarząd Związku Miast Polskich postanowił więc wystąpić do prezesów UOKiK i URE o pilne podjęcie stosownych działań, a także do rządu o skuteczniejszy nadzór właścicielski nad państwowymi spółkami – wyjaśnia częstochowski magistrat. Resort aktywów państwowych zapowiedział w związku z tym ustawową regulację ceny energii elektrycznej dla samorządów i podmiotów wrażliwych. – Według założeń przygotowywanego projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego wprowadzona zostanie dla nich maksymalna cena energii elektrycznej. Środki na pokrycie kosztów tego wsparcia mają pochodzić ze specjalnego podatku od nadzwyczajnych zysków spółek za obecny rok, a wśród nich zwłaszcza firm energetycznych – dodaje Urząd Miasta.

  • opr. pn
Najnowsze artykuły