Mistrzowska rywalizacja strażaków

02.07.2022

Mistrzowska rywalizacja strażaków

Już po raz trzydziesty ósmy do Częstochowy zjechali się strażacy z całego kraju, by rywalizować o miano najlepszych w ramach Mistrzostw Polski w Sportach Pożarniczych. To podsumowanie całorocznego trudu szkolenia sportowego prowadzonego we wszystkich jednostkach Państwowej Straży Pożarnej.

Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym od 1996 roku odbywają
się na obiektach sportowych Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Są one nie tylko najważniejszym sprawdzianem sprawności fizycznej startujących strażaków, ale także pokazem specyfiki służby. – Sport pożarniczy to pokaz sprawności strażaka. Element wyszkolenia i przygotowania do wykonywania zawodowych zadań, często tych najtrudniejszych, które wymagają dużego wysiłku fizycznego, szybkości działania, refleksu, opanowania i działania w zespole – podkreślają strażacy.

W Mistrzostwach udział wzięło 20 drużyn i 185 zawodników w konkurencjach indywidualnych. – Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym były od zawsze nie tylko najważniejszym sprawdzianem sprawności fizycznej startujących strażaków, ale także pokazem specyfiki służby. Należy podkreślić interesujący przebieg zawodów obfitujący w zaciętą rywalizację, ale rozgrywaną zgodnie z zasadami i duchem Fair Play – zaznaczają strażacy.

W czasie trwania mistrzostw rywalizacja między zawodnikami odbywała się w czterech konkurencjach – pożarniczym torze przeszkód (100 m), wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej, sztafetach pożarniczych 4×100 m i pożarniczych ćwiczeniach bojowych.

Ostatecznie w krajowej klasyfikacji generalnej zwyciężyła reprezentacja województwa mazowieckiego, natomiast zwycięzcą klasyfikacji indywidualnej został Przemysław Kierzenkowski z województwa warmińsko-mazurskiego.

Ustanowiony został nowy rekord Polski w ćwiczeniu bojowym ustanowiony przez zawodników z woj. mazowieckiego czasem 25,30 sek.

Zawody zorganizowały Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

  • kg
Najnowsze artykuły