„Mobilne Płuca” stanęły na Starym Rynku. Pokażą czym oddychamy

26.01.2024

„Mobilne Płuca” stanęły na Starym Rynku. Pokażą czym oddychamy

W ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego na Starym Rynku ustawiony został model ludzkich płuc, który „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. W zależności od ich poziomu, płuca mogą przybierać grafitowy, a nawet czarny kolor. Instalacja będzie badać powietrze, którym oddychamy w Częstochowie przez najbliższe dwa tygodnie.

Dwumetrowa instalacja pojawiła się w naszym mieście już po raz drugi – za pierwszym razem można ją było zobaczyć dwa lata temu na placu Rady Europy. „Mobilne Płuca” zawitały do Częstochowy ponownie dzięki działaniom Huberta Pietrzaka z Fundacji Częstochowski Alarm Smogowy (CzAS) oraz przy wsparciu architektów z SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji proekologicznych w regionie. Jak podkreśla Hubert Pietrzak, lider CzAS, w tym roku miejsce “oddychania” mobilnych płuc jest wyjątkowe, ponieważ znajdują się obok wspaniałego drzewa, rosnącego na naszym Starym Rynku i stanowiącego przez większość roku naturalne płuca tego miejsca. – Kolejna sprawa to fatalna jakość powietrza na Starym Mieście w Częstochowie. Mam nadzieje, że nasza akcja przyczyni się do wzrostu świadomości wśród okolicznych mieszkańców o szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Warto dodać, że postawienie “Mobilnych Płuc” w Częstochowie, zbiegło się w czasie z realizacją naszych projektów pt.: “#CzestoSMOGOWA 2024” i Audyt, Świadectwo dla “Wampira Energetycznego” – podkreśla Hubert Pietrzak.

„Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”

To już piąta edycja kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą ponad 60 lokalizacji w ośmiu województwach. – W tym roku Polski Alarm Smogowy, apeluje do koalicjantów, tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem. – W kraju wciąż dymi około 3 milionów „kopciuchów”, a Polska dalej znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Przy okazji startu kampanii, PAS apeluje do koalicjantów tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem. Zdaniem PAS kluczowe jest odblokowanie 3 mld Euro z KPO na walkę ze smogiem (wsparcie wymiany starych kotłów na węgiel i drewno i termomodernizacji domów), przywrócenie i zaostrzenie norm jakości węgla, które zawieszono w lipcu 2023 r. oraz wspieranie samorządów w skutecznym wdrażaniu uchwał antysmogowych, ponieważ stanowią one podstawowy instrument walki o czyste powietrze w regionach – informują organizatorzy akcji.

Tegoroczna kampania: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation. Więcej informacji o akcji na: www.jurabezsmogu.pl/pluca/

 

fot. CzAS

  • oprac. pn
Najnowsze artykuły