Mogą sprawdzić, czym oddychają

05.09.2020

Mogą sprawdzić, czym oddychają

Mieszkańcy gminy Poraj mogą śledzić jakość powietrza na ich terenie. Zrobią to za pomocą sensora środowiskowego, który zamontowany został na budynku lokalnego urzędu. Odczyty z czujnika dostępne są na bieżąco w Internecie.

Czujnik przekazuje bieżące informacje o poziomie zanieczyszczeń, a tym samym podnosi poziom świadomości o lokalnych zagrożeniach poprzez identyfikację ich źródła. Pokazuje zanieczyszczenia PM10 oraz PM2.5. Obecnie urządzenie znajduje się na budynku Urzędu Gminy Poraj. Sensor środowiskowy jest z firmy Syngeos. Dzięki czytelnym infografikom mieszkańcy na bieżąco mogą sprawdzić stan powietrza w najbliższej okolicy.

Dane odczytywać można na stronie www.ugporaj.pl klikając w baner, znajdujący się w górnej części prawej kolumny zakładek – „Monitoring jakości powietrza”.

Pamiętajmy jednak, że prezentowane dane pomiarowe mają jedynie charakter pomocniczy i informacyjny. Przy prowadzeniu czynności administracyjnych i prawnych należy korzystać z informacji dotyczących oceny jakości powietrza sporządzanych w ramach państwowego monitoringu środowiska przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. – Niestety smog staje się coraz większym utrapieniem w naszym kraju, a jak powszechnie wiadomo, zanieczyszczone powietrze wywołuje wiele chorób i dolegliwości, takich jak alergie, choroby układu oddechowego, układu krążenia, czy nawet rozwój nowotworów – informują przedstawiciele Urzędu Gminy w Poraju. – Bardzo istotne jest zatem uświadamianie wszystkich mieszkańców na temat problemu zanieczyszczenia środowiska, za które jesteśmy głównie odpowiedzialni my sami. Mamy nadzieję, że inwestycja w czujniki przyczyni się do zmiany sposobu myślenia oraz przyzwyczajeń nie tylko dzieci, ale też dorosłych – dodają.

Aby być na bieżąco można nie tylko odwiedzać stronę internetową www.naszepowietrze.pl, ale także pobrać bezpłatną aplikację Syngeos – Nasze Powietrze. Poinformuje ona o bieżącym stanie powietrza w okolicy. Bazuje bowiem na własnej infrastrukturze czujników oraz na danych pobieranych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), dzięki czemu są one bardzo szczegółowe i aktualne. Oprócz stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 – w aplikacji można sprawdzić aktualną temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

Aplikacja łączy się automatycznie z najbliższym czujnikiem na podstawie uruchomionej w telefonie lokalizacji. Ponadto pozwala na wyszukanie i dodanie dowolnej miejscowości w Polsce, która podłączona jest do sieci Syngeos lub GIOŚ.

  • kg
  • zdj. UG Poraj
Najnowsze artykuły