Monar świętował jubileusz

05.09.2017

Monar świętował jubileusz

W ośrodku Stowarzyszenia “Monar” w Dębowcu w gminie Poczesna świętowano 30 rocznicę istnienia.

Podczas uroczystości ośrodek odwiedziło ponad 300 osób. Wśród nich były delegacje z innych ośrodków terapeutycznych, wielu neofitów z rodzinami oraz przyjaciół. W ramach imprezy odbyły się rozgrywki sportowe (turniej piłkarski, street soccer, siatkówka plażowa i piłkarzyki stołowe), biegi dla dzieci na dystansie 800 m oraz bieg przełajowy dla dorosłych na dystansie 5 km, a także ekstremalny i tradycyjny już bieg po szyszkach.

Rozgrywki piłkarskie zostały zdominowane przez Reprezentację Polski Bezdomnych, która bezpośrednio po imprezie w Dębowcu poleciała do norweskiego Oslo uczestniczyć w Mistrzostwach Świata. W obydwu finałach – piłki nożnej i street soccera zwyciężyli drużynę Neofitów i Przyjaciół Dębowca. W kadrze jest dwóch podopiecznych ośrodka w Dębowcu.

Poza tym odbyła się projekcja filmu dotyczącego uzależnień z udziałem podopiecznych ośrodka w Dębowcu. Był również czas na muzykę – odbyły się dwa koncerty – nowego częstochowskiego projektu jednego z terapeutów ośrodka Pawła Stommy – DYSTRYBUCJA ENERGII oraz zespołu Klub Samotnych Serc z udziałem podopiecznych ośrodka.

 

Ośrodek w Dębowcu

Trzydzieści lat temu, w styczniu 1987 r, w miejscowości Patoka, w zrujnowanym, neobarokowym pałacyku – w którym dawniej mieściła się szkoła ogrodnicza – powstała placówka Monaru. W pierwszym roku swojej działalności liczyła 20 pacjentów. Wszyscy mieszkali w jednej odremontowanej sali w budynku. Z czasem, gdy ktoś zostawał domownikiem, mógł sobie wyremontować pokój na strychu. Tym sposobem udało się odrestaurować cały budynek. Bardzo pomocni okazali się okoliczni mieszkańcy, którzy pomagali przy nagłych awariach oraz zaangażowali się w życie ośrodka.

W czasach przemian ustrojowych przyszłość ośrodka stanęła pod znakiem zapytania. Ostatecznie jednak, dzięki staraniom długoletniego kierownika i lidera placówki, Stanisława Tatarewicza, przeniesiono go do Dębowca w gminie Poczesna. Powstał on w miejscu dawnego ośrodka wczasowego dla pracowników kopalni żelaza oraz domu pomocy społecznej.

Dzisiejszy zespół terapeutyczny pod kierownictwem Marka Świderskiego tworzy grono profesjonalnych i oddanych specjalistów terapii uzależnień: Renata Stomma, Ewa Tatarewicz, Paweł Stomma, Krzysztof Dyrda, Krzysztof Kokot, Rafał Rzońca, Ewelina Wasiek Organa, Anny Nanys – Wróbel, Paweł Matusik, Anna Surówka i Krzysztof Kamiński.

  • kg
  • zdj. UG Poczesna
Najnowsze artykuły