Morawiecki: w polskich szpitalach leczymy rannych na froncie żołnierzy ukraińskich

15.04.2022

Morawiecki: w polskich szpitalach leczymy rannych na froncie żołnierzy ukraińskich

Dziś w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich – mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał Polska jest gotowa, by w przypadku nasilenia walk na Ukrainie, przygotować osobne transporty dla Polaków, chcących w szybki sposób przemieścić się z terenów zachodniej Ukrainy do RP.

Szef rządu w trakcie konferencji prasowej we Wrocławiu był pytany o możliwość sprowadzania Polaków mieszkających na Ukrainie do kraju, w sytuacji eskalacji inwazji.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że dla “naszych rodaków uciekających z Ukrainy już dzisiaj przygotowaliśmy bardzo wiele udogodnień, możliwości normalnego funkcjonowania w Polsce”. “Oni są też częścią tej wielkiej fali uchodźców, która do nas trafiła, ponad 2,5 milionów ludzi” – zauważył.

Zapewnił, że poprzez polskie konsulaty oraz bezpośrednią działalność rządu i agend rządowych cały czas jest kontakt z Polakami, którzy potrzebują pomocy.

“Jesteśmy gotowi, aby w przypadku nasilenia walk na Ukrainie przygotować osobne transporty dla wszystkich tych, którzy będą chcieli w szybki sposób przemieścić się z terenów zachodniej Ukrainy do Rzeczypospolitej” – zadeklarował.

Premier powiedział ponadto, że w polskich szpitalach “już dzisiaj leczymy rannych żołnierzy, tutaj oczywiście są to osoby pochodzenia polskiego, ale są to obywatele Ukrainy najczęściej, ci którzy zostali ranni na którejś z linii frontu. Albo północny front, czyli Charków, Kijów, Sumy, albo front wschodni – Donbas, albo południowy – Mariupol, Chersoń” – mówił.

“Dziś już w polskich szpitalach leczymy rannych żołnierzy ukraińskich” – dodał premier. (PAP)

  • Rafał Białkowski
  • Piotr Doczekalski
  • rbk/ pdo/tgo/
Najnowsze artykuły