Myśliwy zastrzelił wilka w lesie pod Koszęcinem

05.12.2021

Myśliwy zastrzelił wilka w lesie pod Koszęcinem

Lubliniecka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zastrzelenia wilka w lasach pod Koszęcinem. Do zabicia zwierzęcia doszło 30 listopada. Doświadczony myśliwy z Litwy twierdził, że pomylił będącego pod ścisłą ochroną wilka z lisem.

Do zdarzenia doszło 30 listopada w lesie pod Lublińcem. Organizowano wówczas polowanie z udziałem kilkudziesięciu myśliwych z Litwy. Jeden z nich, mający blisko 30-letni staż, oddał strzał z odległości 80 metrów do zwierzęcia. Jak tłumaczył myśliwy, był on przekonany, że strzela do lisa. Wilk zginął na miejscu, a o sprawie powiadomiono policję. Sprawę zbada prokuratura. Za zabicie przedstawiciela gatunku objętego ochroną, grożą trzy lata więzienia.

Sprawę nagłośniło Stowarzyszenie dla Natury Wilk, które zauważa, że co roku w Polsce ginie ponad 100 wilków.

– Część z tych drapieżników ginie podczas zbiorowych polowań z udziałem cudzoziemców. W takich sprawach, z uwagi na obecność wielu świadków natychmiast podejmowane są odpowiednie działania. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy sprawcy działają w pojedynkę lub w grupie osób, które ściśle współpracują dla zatarcia śladów przestępstwa. Tylko nieliczne z tak zastrzelonych wilków są odnajdywane. Jak wynika z naszych badań, opublikowanych niedawno w “Biological Conservation”, co roku ponad 140 wilków jest zabijanych nielegalnie z broni palnej w Polsce – informuje Stowarzyszenie dla Natury Wilk.

  • TS
Najnowsze artykuły