Na wystawy do muzeum

10.04.2020

Na wystawy do muzeum

Muzeum Częstochowskie zaprasza do obejrzenia najnowszej wystawy „Ecce Homo” – doskonałej na czas oczekiwania na Wielkanoc. Możemy to oczywiście zrobić bez wychodzenia z domu – w sposób wirtualny.

W obecnej sytuacji obiekty Muzeum Częstochowskiego – co oczywiste – musiały zostać zamknięte. Chcąc jednak spełnić oczekiwania zwiedzających, placówka otwiera swoje wirtualne drzwi, udostępniając swoje zbiory na stronie internetowej i poprzez profil na Facebooku.

Najnowsza wystawa to „Ecce Homo”. Motyw ten już wieki temu zadomowił się w sztuce chrześcijańskiej, zwłaszcza w twórczości ludowej. Obfitują one również w wizerunki związane z Wielkim Postem. Udostępniona w naszym Muzeum ekspozycja liczy blisko 60 prac stworzonych od XIX w. po obecne stulecie, a ich autorami są twórcy z kręgu sztuki ludowej – Stanisław Majewski, Zdzisław Purchała, Józef Kaczmarek, Władysław Sikora, Marian Pikuła, Józef Sobota, Grzegorz Król, Wojciech Nagórski czy Marian Mółka. Wśród technik prezentowanych na wystawie znajdziemy: rzeźbę w drewnie, rzeźbę glinianą, płaskorzeźbę, malarstwo na desce, oleodruk, malarstwo olejne. Prezentowane są między innymi figurki Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, obrazy Warsztatu Częstochowskiego, inne sakralne przedstawienia o wysokiej wartości oraz prace Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej.

Oczywiście „Ecce Homo” to nie jedyna wystawa Muzeum Częstochowskiego udostępniona do wirtualnego zwiedzania. Wszystkie prezentacje są dostępne w jakości VR 360, dzięki czemu – oglądając je w specjalnych goglach VR – można poczuć się jak w muzealnej sali. Możemy odbywać wirtualne przechadzki zarówno po ekspozycjach stałych, jak i czasowych. Wystarczy tylko wejść na stronę  http://www.muzeumczestochowa.pl/multimedia/wirtualne-muzeum-360vr/

  • kg
Najnowsze artykuły