Nadmierne wypadanie włosów po Covid-19

08.07.2022

Nadmierne wypadanie włosów po Covid-19

W ciągu ostatnich miesięcy w gabinetach kosmetologii zwiększyła się ilość wykonywanych zabiegów trychologiczny. W wywiadzie często okazuje się, że pacjenci to osoby, które przeszły Covid-19. Nadmierne wypadanie włosów jest bardzo częstym powikłaniem po tej chorobie.

Nadmierne wypadanie włosów to stan utraty zwiększonej ilości włosów, niż miało to miejsce dotychczas. Nie kojarzymy tego z covidem, bo do widocznego przerzedzenia włosów dochodzi dopiero po kilku miesiącach. Jeśli wypadanie włosów związane jest z przebytą infekcją Sars-Cov- 2, rozpoczyna się ono między 6., a 12. tygodniem od zakażenia. Długotrwały i niezdiagnozowany problem może prowadzić do łysienia.

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów zaliczamy:
– stres,
– uwarunkowania genetyczne,
– efekty uboczne leków,
– chemioterapia,
– choroby owłosionej skóry głowy,
– zaburzenia hormonalne: zespół policystycznych jajników, okres poporodowy, nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Do zwiększonej utraty włosów mogą przyczyniać się niedobory składników mineralnych (żelazo, cynk, selen), witamin (z grupy B) czy białek. Niedobór głównych składników odżywczych wynika najczęściej z nieodpowiedniej diety.

Utrata włosów po przebytym koronawirusie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z obserwacji nasilenie uzależnione jest od przebytej infekcji. Im cięższy był jej przebieg tym szybciej nastąpiło wypadania.

Łysienie wywołane przez COVID-19

Przebieg oraz nasilenie zakażenia koronawirusem wpływają najczęściej na uaktywnienie łysienia telogenowego lub na wywołanie mechanizmu łudząco podobnego do tego rodzaju łysienia. Łysienie telogenowe to najczęściej występująca przyczyna wypadania włosów. Polega ono na skróceniu fazy anagenu (czyli wzrostu włosa) i wydłużeniu fazy telogenu (czyli momentu wypadania włosów). Problem posiada dwa naprzemienne okresy: utajenia oraz okresu wypadania. W drugim okresie choroby niezwykle istotne jest wdrożenie terapii w celu zminimalizowania utraty włosów.

Do najczęstszych przyczyn wywołania mechanizmu telogenowego należy:

– stres towarzyszący przechodzeniu koronawirusa,

– podwyższona lub wysoka temperatura utrzymująca się nawet do kilkunastu dni,

– zmniejszenie apetytu, który jest bezpośrednio powiązany ze zmniejszoną podażą składników odżywczych.

Utrata włosów wywołana wyżej wymienionymi objawami sięga nawet 30-50% objętości. Aby zminimalizować lub zatrzymać proces wypadania włosów warto rozważyć rozpoczęcie kuracji u specjalisty. Najlepsze efekty można uzyskać po zabiegach mezoterapii igłowej. Dostarczy ona niezbędnych składników, które wzmocnią włosy, a także pobudzi mieszki włosowe do pracy. Ponadto odpowiednio dobrany preparat pomoże wyregulować fazy wzrostu włosów, aby mogły odrosnąć w prawidłowym tempie. Kuracja dobierana jest indywidualnie do potrzeb – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z kosmetologiem.

Literatura:

1) Wawrzyniak A, Kuczborska K, Lipińska-Opałka A, Koronawirus 2019-nCoV – transmisja zakażenia, objawy
i leczenie.

2) Brzezińska – Wcisło L.: Łysienie telogenowe ,,Choroby włosów i skóry owłosionej”, Ligia Brzezińska.

3) Siamak Moghadam-Kia, MD,1 andrew g. Franks Jr, Immunoterapia ,, Choroby autoimmunologiczne, a utrata włosów”

 

Dorota Bojanek-Mazur – Kosmetolog, właścicielka gabinetu Blue Kosmetologia Estetyczna Częstochowa, wykładowca na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie

 

Blue Kosmetologia Estetyczna Częstochowa

ul.Kilińskiego 72/74, Częstochowa

tel.601 994 099

  • Dorota Bojanek-Mazur
Najnowsze artykuły