Nagrody dla ludzi kultury. Artyści z Częstochowy docenieni przez Marszałka

10.02.2024

Nagrody dla ludzi kultury. Artyści z Częstochowy docenieni przez Marszałka

W minioną środę w katowickim kinotearze Rialto wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Nie zabrało laureatów z naszego rodzimego częstochowskiego podwórka.

 

Nagrody Marszałka w dziedzinie kultury przyzwane są już od dwudziestu lat. – Śląskie inspiruje różnorodnością i chcemy to bogactwo kulturowe docenić i promować, nagradzając artystów związanych z regionem. To forma wyróżnienia i motywacja do dalszej pracy artystycznej, ale także dowód uznania dla twórczości, która przekracza granice administracyjne, tworzy przyjazny klimat dla rozwoju myśli i sztuki, inspiruje i otwiera nas na nowe twórcze doznania – podkreśla marszałek Chełstowski.

 

Nagrodę artystyczną, którą honoruje się autorów najbardziej wartościowych dokonań artystycznych, przyznano trzem osobom. Obok Przemysława Kani i Agaty Kielar-Długosz, otrzymał ją Janusz Siadlak – wybitny dyrygent i założyciel chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”. To właśnie on w dużej mierze kształtuje muzyczne życie naszego miasta. Zainicjował Akademickie Spotkania Muzyczne, Pałacowe Koncerty, Muzykę w Świątyniach czy organizowany wielokrotnie Festiwal Muzyczny Rodziny Bachów. Jego działalność artystyczna została nagrodzona srebrnym i brązowym medalem „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnieniem ”Zasłużony dla Kultury Polskiej” czy Nagrodą Wojewody Częstochowskiego, jaką otrzymał w 1999 roku. Wtedy też zajął I miejsce podczas China International Chorus Festival of Golden Pearl w Pekinie.

 

Nagroda za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury to kolejna kategoria, w której uhonorowano częstochowiankę. Chodzi o Annę Paleczek-Szumlas – dyrektorkę Miejskiej Galerii Sztuki, pierwszą kobietę na tym stanowisku. Jak wspomina, od dziecka uwielbiała rysować i malować, wychowała się w domu, w którym sztuka miała ogromne znaczenie. Przed rozpoczęciem pracy w MGS-ie prowadziła własną działalność, była też menadżerką, doradcą finansowym, organizatorką przedsięwzięć biznesowych i spotkań artystycznych. Jednak cały czas towarzyszyła jej sztuka. To dzięki niej w murach Miejskiej Galerii Sztuki mieliśmy okazję podziwiać prace Edwarda Dwurnika, Rosława Szaybo, Rafała Olbińskiego i Zdzisława Beksińskiego. To również Anna Paleczek-Szumlas wprowadziła do Galerii muzykę, w tym m. in. cykliczne spotkania  „Nieśmiertelni”. – Kiedy praca jest pasją, nie zdajesz sobie sprawy z ogromu aktywności i dokonań. Ale są takie momenty, kiedy dostaje się podwójnych skrzydeł. Dziękuję – napisała na swoim profilu na Facebooku.

 

A to jeszcze nie koniec! Kolejnym reprezentantem częstochowskiego podwórka, uhonorowany nagrodą marszałka dla młodych twórców, jest Aleksander Politański – grafik, malarz, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie i  Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. – Miałem zaszczyt odebrać, wraz z innymi wspaniałymi artystami i działaczami na rzecz kultury, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Było to dla mnie ogromne przeżycie oraz wspaniała motywacja do dalszych działań artystycznych! – podzielił się ze swoimi obserwatorami na Facebooku.

 

fot.

Tomasz Żak/ UMWS

  • mz
Najnowsze artykuły