Najlepsi śląscy specjaliści już w Częstochowie

19.07.2019

Najlepsi śląscy specjaliści już w Częstochowie

Centrum Medyczne „Promedyk” oferuje opiekę medyczną wybitnych specjalistów ze śląskich klinik. Rozmawiamy z jednym z nich – prof. dr hab. n. med. kardiologiem, angiologiem, internistą, Zbigniewem Gąsiorem.

Redakcja: Ma Pan imponujący dorobek naukowy. To między innymi ponad 400 opublikowanych artykułów, ponad 250 wystąpień w kongresach krajowych i zagranicznych. A co z dorobkiem klinicznym?

Zbigniew Gąsior: Od ponad 40 lat zajmuję się kardiologią. Jestem kierownikiem Katedry i Kliniki Kardiologii SUM w Katowicach oraz ordynatorem II Oddziału Kardiologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach. W tych jednostkach kieruję zespołem kardiologów. W Klinice dysponujemy szerokimi możliwościami diagnostyki i leczeniach chorych. Jest to oddział już pół inwazyjny – wykonujemy bowiem liczne interwencje zabiegowe m.in. u chorych z ostrym zawałem serca, z wadami serca, wszczepiamy rozruszniki i defibrylatory, zajmujemy się również diagnostyką i leczeniem zaburzeń rytmu serca, realizujemy programy terapeutyczne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia leczenia chorych z nadciśnieniem płucnym i z rodzinną hipercholesterolemią, czyli znacznie podwyższonym poziomem cholesterolu. Klinika zajmuje się też szkoleniem lekarzy kardiologów i internistów, którzy po zdobyciu wiedzy i umiejętności w naszej Klinice obejmują funkcje kierownicze w różnych jednostkach służby zdrowia w Polsce.

Red.: Czy wady serca – nabyte i wrodzone – a także inne problemy z układem krążenia zajmują czołowe miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów?

Z.G.: Do najczęstszych przyczyn zgonów należy przede wszystkim choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze. Ta pierwsza, to schorzenie polegające na występowaniu miażdżycy, która z kolei powoduje zwężenie tętnic wieńcowych. To doprowadza do zawału serca. Miażdżyca jako choroba ogólnoustrojowa może też prowadzić do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym i do udarów mózgu. U podłoża wszystkich chorób sercowo-naczyniowych leży w dużym stopniu nadciśnienie tętnicze, które dotyka co trzeciego mieszkańca naszego kraju. Jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie, ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie niższe. Dlatego też kontrola ciśnienia tętniczego jest niezwykle istotna. Osobom zgłaszającym się do kardiologów musimy przede wszystkim przypomnieć o szkodliwości palenia papierosów, nadwagi, otyłości. Informujemy też o konieczności dbania o odpowiednią masę ciała oraz kontroli stężenia cholesterolu, bo to właśnie on „promuje” miażdżycę. Powinniśmy również kontrolować stężenie glukozy, czyli poziom cukru we krwi. Cukrzyca jest kolejnym schorzeniem, podobnie jak nadciśnienie, które nie daje żadnych dolegliwości. Nieleczona jednak niszczy organizm, uszkadza układ naczyniowy i może doprowadzać do zawałów, udarów mózgu, ślepoty, ciężkiej niewydolności nerek, niedokrwienia kończyn, a w konsekwencji nawet do ich amputacji. Wizyta u lekarza, a później systematyczna kontrola i przyjmowanie zaleconych leków są więc sprawami priorytetowymi.

Red.: Objawy chorób serca pojawiają się nagle? Co powinno nas niepokoić i kiedy powinniśmy się zgłosić do kardiologa?

Z.G.: Pojawianie się objawów ze strony serca jest bardzo różne. Bywa tak, że pacjent ma mocno rozwiniętą miażdżycę, a wcale tego nie odczuwa i nigdy się nie leczył. Nagle jednak dostaje zawału serca. Z czego wynika ten brak objawów? Z faktu, że człowiek mógł na przykład stopniowo przystosowywać się do zwolnionego trybu życia, który nie dawał mu dolegliwości. Niestety objawy występujące ze strony serca są bardzo często niecharakterystyczne. Mogą przypominać objawy ze strony układu ruchu (na przykład dolegliwości reumatyczne), czy ze strony płuc. Jest jednak jedna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. To ból w klatce piersiowej, który pojawia się w czasie wykonywania jakiegoś wysiłku – na przykład podczas marszu przy wchodzeniu po schodach. Jest on na tyle silny, że nakazuje zatrzymanie się i odpoczynek. Taki ból bez wątpienia powinien nas niepokoić – wskazuje on bowiem, że rezerwy mięśnia sercowego są ograniczone i dopływ tlenu do serca jest zmniejszony.

Red.: Do chorób serca przyczynia się stres, zła dieta, mało aktywny tryb życia, używki…

Z.G.: Zdecydowanie wszystkie te elementy niekorzystnie wpływają na nasze serce. Od razu obalmy mit, że lampka wina przed snem jest wskazana – każda ilość alkoholu, nawet najmniejsza, szkodzi. U niektórych osób spowodowany przez nią skok ciśnienia może doprowadzić nawet do udaru mózgu! Niestety według statystyk wynika, że Polska prowadzi w niechlubnej liście pod względem spożycia alkoholu na jednego mieszkańca! Okazuje się więc, że „królujemy” w piciu alkoholu w całej Europie. To bardzo niepokojąca tendencja. Statystyki mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mając przegląd chorych hospitalizowanych na oddziałach kardiologii, widzimy, że coraz więcej pacjentów nadużywa alkoholu i z tego powodu mają uszkodzony mięsień sercowy.

Red.: A z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Pana częstochowianie?

Z.G.: Są to przede wszystkim dwie grupy osób – osoby, które czują się dobrze i chcą się przebadać oraz takie osoby, które się leczą i chcą sprawdzić swój stan zdrowia. W tej drugiej grupie są osoby po zawałach serca, czy też po zabiegach kardiologicznych.

Red.: Nie od dziś wiadomo, że nasz stan zdrowia możemy poprawić za sprawą aktywności fizycznej. Jakie zatem konkretne formy pan poleca?

Z.G.: Każdą, która jest lepsza od spoczynku – kardiolodzy zalecają, aby przynajmniej pięć razy w tygodniu mieć przynajmniej 30-minutowy umiarkowany wysiłek. Nie mamy tu na myśli wolnego spaceru z psem, ale przynajmniej szybszy marsz. Oczywiście rodzaj aktywności trzeba dobrać pod siebie – możemy maszerować, biegać, pływać, jeździć na rowerze – robić dosłownie wszystko, aby nie spędzać czasu na kanapie zajadając chipsy.

Red.: Jako jedni z nielicznych w Częstochowie możecie pochwalić się najnowocześniejszym sprzętem. Jakie urządzenia wykorzystuje pan w swojej pracy? Podobno zakupienie części z nich było warunkiem Pana pracy w tym miejscu.

Z.G.: Nie będę tego ukrywać, każdy przecież chce pracować na najnowocześniejszym sprzęcie, który daje możliwość postawienia najdokładniejszej diagnozy. Tutaj oczywiście zostało to spełnione. W zakresie badań chorób serca dysponujemy nowoczesnymi urządzeniami do rejestracji EKG, nowoczesny echokardiograf z możliwością badań dopplerowskich w kolorze, a także urządzenia holterowskie – holter EKG i holter ciśnieniowy. W większości przypadków zdecydowanie wystarcza to do prowadzenia ambulatoryjnej diagnostyki i leczenia chorych ze schorzeniami serca.

Red.: Dziękujemy za rozmowę.

  • Redakcja
Najnowsze artykuły