Najmłodsi o pszczołach będą wiedzieć wszystko! A Politechnika założy własną pasiekę

05.04.2022

Najmłodsi o pszczołach będą wiedzieć wszystko! A Politechnika założy własną pasiekę

Dziesięć częstochowskich placówek oświatowych weźmie udział w projekcie edukacyjnym “Pszczoła w mieście”. W jego ramach najmłodsi będą siać miododajne rośliny, a także brać udział w specjalnych zajęciach tematycznych. Dzięki zdobytej wiedzy pasiaste owady nie będą mieć przed dziećmi żadnych tajemnic. Na tym jednak nie koniec – w ramach akcji Politechnika Częstochowska wybuduje pasiekę z dziesięcioma ulami, zakupi roje pszczół i wynajmie pszczelarza.

W akcji “Pszczoła w mieście” bierze udział sześć szkół i cztery przedszkola (SP 1,  21,  31, 42, 48 i 53 oraz MP 2, 17, 41 i 42). Każda z nich ma stworzyć grządkę, w której uczniowie będą siać rośliny miododajne. Poza tym uczestnicy będą brać udział w edukacyjnych zajęciach na temat życia pszczół, ich znaczenia dla przyrody i człowieka oraz produkcji miodu. Zaplanowano także konkurs plastyczny. Dzieci spotkają się również z pszczelarzem, który odwiedzi wszystkie placówki. Na tym jednak nie koniec – szkoły i przedszkola otrzymają przepisy na świąteczne domowe wypieki z wykorzystaniem miodu. W projekt będą również angażowani rodzice.

Reprezentanci poszczególnych placówek biorących udział w akcji spotkali się w Klubie Politechnik, aby oficjalnie zainaugurować projekt.

Wydarzenie organizują Zespół Szkół Przemysłu i Reklamy im. Reymonta, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Centrum Obsługi Inwestora, Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie i oddział Ligi Ochrony Przyrody. I to właśnie częstochowska uczelnia przygotowała nie lada niespodziankę. Jak zapowiedział rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Szczygiol, wkrótce zostanie wybudowana pasieka z dziesięcioma ulami! Politechnika zakupi również roje pszczół i wynajmie pszczelarza. – Bardzo lubię przyrodę. Mieszkam na wsi, za płotem mam las, a za nim są łąki z mnóstwem owadów. Przeważają oczywiście pożyteczne pszczółki – zaznaczał rektor Norbert Szczygiol. – Tak się składa, że w poniedziałek kolega postawił w moim ogrodzie dwa ule, ponieważ jego syn zaczął hodować pszczoły – zdradził.

Pasieka, która powstanie na terenie Politechniki Częstochowskiej, będzie poglądowym elementem edukacyjnym dla dzieci, dzięki któremu będą mogły obserwować kolejne etapy produkcji miodu, a nawet go spróbować. Gdzie dokładnie powstaną nowe mieszkanka dla pszczół? – Tego na razie jeszcze nie wiemy. Pasieka musi powstać w miejscu, które będzie zabezpieczone przed dostępem, szczególnie dzieci. To, co najmłodsi oglądają w telewizji może rodzić w nich przeświadczenie, że cała przyroda jest bardzo przyjaźnie nastawiona dla ludzi. A czasami tak nie jest. Pod uwagę bierzemy kilka lokalizacji. Chcemy, aby dawała ona możliwość obserwowania pszczół, ale też zabezpieczać przed nieodpowiedzialnym zbliżaniem się do tych owadów – wyjaśnił rektor Politechniki Częstochowskiej.

Oficjalne otwarcie pasieki, na które zostaną zaproszone dzieci uczestniczące w projekcie, nastąpi we wrześniu.  Projekt będzie kontynuowany poprzez przyłączanie do niego kolejnych placówek edukacyjnych i tworzenie nowych pasiek przy zakładach pracy i instytucjach.

  • kg
Najnowsze artykuły