Najpopularniejsze greckie wyspy – dokąd najchętniej wybierają się Polacy na wakacje?

31.03.2023

Najpopularniejsze greckie wyspy – dokąd najchętniej wybierają się Polacy na wakacje?

Wokół Grecji leży aż 2500 wysp i na każdej z nich słońce świeci przez większą część roku. Aby w pełni doświadczyć uroków tego miejsca najlepiej wybrać się do niego między początkiem wiosny a końcówką jesieni. Każda z greckich wysp kryje w sobie inne ciekawostki i niezależnie od tego, jaką formę spędzania wolnego czasu preferujesz, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Rodos
Pochodzące z różnych epok zabytki, plaże wpisane na listę błękitnej flagi, Dolina Motyli czy Wyspa Ateny – to tylko niektóre z atrakcji greckiej wyspy Rodos. To miejsce, w którym lokalny folklor przeplata się z nowoczesną turystyką w otoczeniu dawnych zabudowań, a temperatura latem rzadko kiedy spada poniżej 35 stopni. Nosząca tę samą nazwę stolica wyspy pełna jest klimatycznych, wąskich uliczek, straganów z lokalnymi smakołykami i ręcznymi wyrobami czy tawern oferujących klasyczne greckie potrawy. Polecamy udać się bezpośrednio z portu na niewielką, popularną wśród turystów wysepkę Simi pełną urokliwych, kolorowych domków, która słynie z wydobycia morskich gąbek.

Kreta
Wyspa, z której wywodzi się słynny biblijny Herkules. Odwiedzisz na niej jego rodzime miasto Heraklion, pełne zabudowań z antycznych czasów. Będąc na wakacjach na Krecie, skieruj się do miasteczka Rethymnon, żeby zwiedzić zlokalizowaną tam potężną fortecę. Z jej bastionów rozpościerają się oszałamiające widoki, które warto uchwycić na pamiątkowych zdjęciach.

W związku z tym, że na Rodos znajdują się rozległe pasma górskie, jest to idealne miejsce dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek, chociażby w formie trekkingu. Jedną z najsłynniejszych tras jest ta znajdująca się w Wąwozie Samaria. Osoby, dla których ważny jest kontakt z naturą, będą zachwycone klimatem Krety. Przed wyruszeniem w drogę warto pamiętać o przygotowaniu kondycyjnym, zabraniu ze sobą odpowiednich ilości jedzenia i picia oraz wyposażeniu się w dobre buty umożliwiające bezpieczne chodzenie po górskim terenie. Na wszelki wypadek rekomendujemy też turystyczne ubezpieczenie do Grecji.

Santorini
Nazywana często „wyspą zakochanych”, wpisana na listę UNESCO jako najpiękniejsza wyspa świata, istna perła morza egejskiego, która mimo że na pierwszy rzut oka kojarzyć się może z luksusem i przepychem. Jednak Santorini pełna jest zróżnicowanych atrakcji dla każdego odwiedzającego ją turysty. Warto skierować się m.in. do stolicy Oia, gdzie zjesz doskonałe owoce morza i wypoczniesz w przytulnym hotelu, podziwiając powulkaniczne krajobrazy. Znajduje się tu sporo otoczonych klifami miejsc przeznaczonych do plażowania, w tym  jedyna w swoim rodzaju czarna plaża.

Zakhyntos
Luksusowe kurorty oraz niewielkie wysepki zamieszkiwane przez żółwie to jedne z cech charakterystycznych Zakhyntos. Będąc na tej niesamowitej wyspie nie można pominąć tzw. Zatoki Wraku. Mimo że wszystkie rejony Grecji słyną z przejrzystej błękitnej wody, to na Zakhyntos mieni się ona jak nigdzie indziej. Wody Morza Jońskiego wpływają tu do wielu jaskiń otwartych dla odwiedzających. Poszukując odrobiny wytchnienia, odnajdziesz je podczas specjalnej kąpieli SPA na siarkowej plaży. Osoby szukające nieco mocniejszych wrażeń powinny zaś odwiedzić miejscowość Lagnas, w której grecka impreza trwa przez cały rok. Przed podróżą na tę lub jakąkolwiek inną grecką wyspę warto wykupić choćby tanie ubezpieczenia podróżne pozwalające na uzyskanie pomocy w razie potrzeby czy odszkodowania z powodu obrażeń doznanych w wypadku.

  • KM
Najnowsze artykuły