Następne wnioski za cztery miesiące

27.08.2017

Następne wnioski za cztery miesiące

Wyścig po dofinansowanie z sierpniowej puli programu “Mieszkanie dla Młodych” zakończył się błyskawicznie. W pierwszym dniu, pierwsze wnioski rejestrowano już około godziny czwartej rano!

Przypomnijmy, w lipcu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Umożliwiła ona wznowienie naboru wniosków o dofinansowanie wkładu własnego przy kupnie mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych. Weszła ona w życie 1 pierwsza. Nabór wniosków ruszył natomiast 8 sierpnia. Wcześniej doradcyzebrali od klientów dokumentację kredytową i tylko wprowadzali wnioski do systemu BGK Zlecenia. Do godziny 10:00 beneficjenci wykorzystali już 35 mln PLN z 67 mln PLN ogółem dostępnych środków. Według stanu na godzinę 12:00 pozostało niecałe 17 mln PLN. Pula wyczerpała się kilka minut po godzinie 14:00.

Ostatnie zarejestrowane wnioski nosiły numery w okolicach NWR-2017-035900. Kolejne wnioski były zwracane lub otrzymywały status: “Oczekujący na limit”. Pozostaną one na tym stanie do momentu powrotu środków do puli 2017, co może się zdarzyć po przyznaniu wcześniej zarejestrowanym wnioskom decyzji negatywnych.

W minionym okresie, w niektórych bankach % decyzji negatywnych osiągał poziom nawet 25-30%, więc wnioski bliskie wymienionemu nr NWR mają spore szanse na przyznanie w niedługim czasie dofinansowania. Kredytobiorcy, którym przyznano dopłatę powinni się przygotować na około 4-6 roboczych dni do wydania decyzji oraz około 1 miesiąca do wygenerowania umowy kredytowej (wymienione czasy mogą się różnić w zależności od stopnia skomplikowania wniosku).

 

Decyzja negatywna i co dalej?

Co w przypadku, jeżeli to nasz wniosek otrzyma decyzję negatywną? Generalnie nie oznacza to, że utraciliśmy również szansę na przyznanie dofinansowania „Mieszkanie dla Młodych”. Procesy w poszczególnych bankach różnią się i odmowa w jednej instytucji nie musi oznaczać, że w innym banku zostaniemy potraktowani podobnie.

W wyborze właściwej instytucji warto skorzystać z doświadczenia naszych doradców, którzy doskonale znają niuanse poszczególnych procesów i będą w stanie doradzić, gdzie warto złożyć wniosek ponownie. Co jest szczególnie ważne, złożenie wniosku kredytowego w innym banku automatycznie przedłuży wymagany okres na podpisanie umowy o kolejne 60 dni (wg ustawy MDM bank ma 60 dni od momentu akceptacji wniosku o dofinansowanie, aby oprowadzić do podpisania umowy kredytowej).

Może się także zdarzyć, że nasz wniosek został wprowadzony błędnie (mogło się tak zdarzyć w natłoku ponad 2,5 tys. wprowadzonych wniosków). Pamiętajmy, że w uzasadnionych przypadkach BGK może dokonać korekty informacji na wniosek banku kredytującego.

 

Kolejny nabór

Jeżeli mimo wszystko nasz wniosek nie uzyskał dofinansowania, nie należy tracić nadziei. Już za 4 miesiące kredytobiorcy otrzymają do dyspozycji kolejny, dużo większy budżet MDM 343 mln PLN pochodzący z drugiej części puli 2018. Warto wykorzystać ten czas na znalezienie odpowiedniej nieruchomości oraz zebranie dokumentacji kredytowej. W ten właśnie sposób przygotowała się większość beneficjentów, którzy skorzystali z sierpniowej puli dofinansowania.

Więcej informacji o programie znajdziemy na www.mieszkaniedlamlodych.com

 

 

 

Kto może skorzystać z finansowego wsparcia i jakie mieszkanie może kupić?

Wszelkie informacje na temat warunków, jakie powinien spełniać nabywca oraz nieruchomość,  dostępne są na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa pod adresem:

http://mib.gov.pl/2-Jakie_mieszkania.htm

http://mib.gov.pl/2-czy_moge_skorzystac_z_MdM.htm

 

Gdzie mam złożyć wniosek o dofinansowanie wkładu własnego?

Wykaz instytucji przyjmujących wnioski dostępny jest pod adresem:

https://www.bgk.pl/bip/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30/.

 

Czy już teraz mogę się przygotować, np. kompletować dokumenty, by usprawnić procedurę przyznawania dofinansowania wkładu własnego podczas kolejnego naboru?

Dokumentację kredytową w wybranej przez siebie instytucji kredytującej można złożyć już teraz, o ile pozwalają na to procedury wewnętrzne banku, który będzie pośredniczył w przyznaniu środków. Takie podejście umożliwi bankowi dokonanie wstępnej analizy zdolności kredytowej, lecz złożenie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego będzie możliwe dopiero po dniu ogłoszenia komunikatu w BIP przez BGK o wznowieniu ich przyjmowania. Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie wkładu własnego należy złożyć wraz z wnioskiem o kredyt. W celu uzyskania szczegółowych informacji, należy skontaktować się z wybraną instytucją kredytującą, współpracującą z BGK w zakresie obsługi rządowego programu “Mieszkanie dla młodych”.

 

  • kg
Najnowsze artykuły