„Nie biorę! Chcę żyć!” III edycja kampanii przeciw uzależnieniom

22.10.2023

„Nie biorę! Chcę żyć!” III edycja kampanii przeciw uzależnieniom

W miniony wtorek w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się gala w ramach kampanii „Nie biorę! Chcę żyć!”. W podsumowaniu III edycji akcji przeciwko uzależnieniom, wziął udział Komendant Miejski Policji w Częstochowie insp. Dariusz Kiedrzyn. Podziękował wszystkim zaangażowanym w ten projekt i wręczył pamiątkowe wyróżnienia.

Kampania przeciw narkomanii „Nie biorę! Chcę żyć!” była skierowana do rodziców, pedagogów i młodzieży ze szkół średnich. Akcja powstała z inicjatywy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy, Teatru im. Adama Mickiewicza oraz innych partnerów. Zainaugurowana 3 lata temu, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przez lata ulegała zmianom i aktualnie działa przeciw wszystkim uzależnieniom. Mowa tu nie tylko o narkotykach i dopalaczach, ale również o alkoholu i uzależnieniach behawioralnych.

Wtorkowa gala była podsumowaniem całorocznych działań kampanii, które udało się zrealizować dzięki determinacji ludzi i partnerów akcji. Wszystkich zaangażowanych w akcję, której celem jest ochrona dzieci i młodzieży przed złem uzależnień, doceniono i nagrodzono. Podziękowania złożył Komendant Miejski Policji w Częstochowie insp. Dariusz Kiedrzyn. Wraz z Naczelnikiem Wydziału Prewencji podinsp. Adamem Drzymałą wręczył pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Całość wydarzenia uświetnił występ młodzieży, która uczestniczyła w warsztatach, oraz salon poezji w wykonaniu aktorów teatralnych.

W trakcie gali zostały również nagrodzone osoby, które zaangażowały się w następujące filary kampanii:

I – konkurs na logo i hasło kampanii, który wygrała Pani Martyna Kochańczyk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Stworzyła logo z hasłem „Mówię Nie! Używkom”.

II – szkolenie dla dzielnicowych wspólnie z Urzędem Miasta w Częstochowie oraz Fundacją Powrót z „U”. W trakcie tego szkolenia, policjanci zyskali wartościową wiedzę, na temat udzielenia pomocy osobie pod wpływem narkotyków. Dowiedzieli się także o sposobie postępowania z osobą uzależnioną oraz informacji jak wygląda ich leczenie. Zdobytą wiedzę wykorzystają w trakcie służby oraz na spotkaniach z młodzieżą w szkołach.

III – warsztaty teatralne, które zostały zorganizowane wspólnie z pedagogami i aktorami Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Warsztaty stworzono z myślą o młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

IV – zawody i imprezy sportowe, w trakcie których mundurowi prezentowali założenia kampanii, pod hasłem „Mundurowych kręci sport! Nie używki.”

V – prelekcje i spotkania ze społeczeństwem mundurowych z Wydziału Prewencji. Oprócz szkolenia dzieci w tym zakresie, wiedzę zdobyli także rodzice i pedagodzy, aby wspólnie móc chronić młodych ludzi przed uzależnieniami.

Wszystkie działania, które dzięki zaangażowaniu wielu osób miały możliwość realizacji, nie pokażą efektów od razu. Jest to rodzaj inwestycji długoterminowej, której celem jest ochrona dzieci i młodzieży, przed współczesnym zagrożeniem uzależnień. Miejmy nadzieję, że ta ważna inicjatywa zaowocuje w przyszłości odpowiedzialną i świadomą młodzieżą.

fot. redakcja

 

  • Paulina Kubik
Najnowsze artykuły