Nie dopuścili do „ustawki” oraz eskalacji aktów chuligaństwa

25.11.2019

Nie dopuścili do „ustawki” oraz eskalacji aktów chuligaństwa

Policjanci z katowickiego oddziału prewencji wspierani przez funkcjonariuszy z pododdziału w Częstochowie kilkakrotnie interweniowali wobec agresywnych pseudokibiców. Stróże prawa nie dopuścili do „ustawki” oraz eskalacji aktów chuligaństwa. Mundurowi użyli środków przymusu bezpośredniego, zatrzymali 5 osób, a kilka ukarali mandatami.

– W sobotę śląscy policjanci dbali o bezpieczeństwo mieszkańców oraz uczestników meczów piłkarskich odbywających się w województwie śląskim. Mundurowi z katowickiego oddziału prewencji wspierani przez swoich kolegów z pododdziału w Częstochowie kilkakrotnie interweniowali wobec agresywnych pseudokibiców – informują stróże prawa.

Do pierwszych interwencji doszło w powiecie mikołowskim podczas zabezpieczenia przejazdu kibiców zmierzających do Pawłowic na mecz drużyn Pniówek Pawłowice-Ruch Chorzów. Najpierw na parkingu przy centrum handlowym w Mikołowie policjanci zostali poinformowani przez pracownika ochrony, że jeden z członków zebranej grupy dopuścił się kradzieży sklepowej. Podczas ujęcia 20-latka, na mundurowych ruszyła grupa agresywnych mężczyzn, którzy próbowali przeszkodzić policjantom w wykonywanych czynnościach. Osoby nie reagowały na wydawane przez policjantów polecenia i rzucali w kierunku mundurowych środkami pirotechnicznymi. Aby przywrócić naruszony porządek policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem.

Następnie w Orzeszu policjanci kolejny raz nie dopuścili do naruszenia porządku i eskalacji agresywnych zachowań pseudokibiców. W efekcie ich działań 4 osoby zostały ukarane mandatami za popełnione wykroczenia.

Do najpoważniejszej interwencji doszło jednak w Przyszowicach w powiecie gliwickim na skrzyżowaniu DK44 z DW921, gdzie mundurowi udaremnili tzw. „ustawkę”. Gdy jadący na mecz GKS Tychy – GKS Jastrzębie autokar z kibicami jednej ze śląskich drużyn zatrzymał się na światłach, grupa około 100 zamaskowanych osób w kominiarkach usiłowała ich zaatakować. Mundurowi nie dopuścili do konfrontacji i eskalacji chuligańskich zachowań. Policjanci użyli pałek, gazu, granatów hukowych oraz gumowych pocisków w kierunku najbardziej agresywnych napastników. W wyniku tej interwencji nikt nie odniósł obrażeń. Po policyjnej interwencji, kibice bez przeszkód dojechali na mecz. W związku z tym zajściem policjanci zatrzymali 5 osób w wieku 21-23 lat, mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy usłyszeli już zarzuty udziału w zbiegowisku, a prokurator objął ich policyjnym dozorem i zastosował poręczenie majątkowe.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły