Nie żyje Maria Koterbska

19.01.2021

Nie żyje Maria Koterbska

Zmarła legendarna wokalistka Maria Koterbska. O jej śmierci poinformował prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. – Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. Legendarna artystka 13 lipca ubiegłego roku świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy – napisał w specjalnym komunikacie.

-Zapamiętamy też największe przeboje, jak „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i wiele innych. W imieniu wszystkich bielszczan rodzinie Pani Marii i jej najbliższym składam wyrazy współczucia. Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt – dodał Jarosław Klimaszewski.

Przypomnijmy jej życiorys…

Maria Koterbska-Frankl ur. 13 lipca 1924 w Bielsku, zm. 18 stycznia 2021 w Bielsku-Białej. Prywatnie żona Jana
Frankla, matka aktora i piosenkarza Romana Frankla. Jej piosenki znała i śpiewała cała Poska. Popularna w latach 50. i 60. XX w. Jej największe przeboje to m.in. „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Wrocławska piosenka”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”, Asmodeusz, Mój chłopiec piłkę kopie, Chłopcy z obcych mórz, Deszcz czy Wio koniku. Debiutowała w 1949 w sylwestrowy wieczór. W latach 50. często występowała w Radiu Katowice w audycji i.„Melodie świata”, gdzie można również było usłyszeć jej piosenki. W połowie lat 50. przez dwa sezony występowała w Teatrze Satyryków w
Krakowie. Występy w tym teatrze przyczyniły się do zmiany jej repertuaru od jazzu do piosenki aktorskiej.

Od 1956 podjęła współpracę z kabaretem Wagabunda, którego sama była współinicjatorką. Z kabaretem koncertowała w Europie, a także dla Polonii w USA. Obok Marii Kotersbkiej w Wagabundzie występowali inni znani artyści : Lidia Wysocka, Jacek Fedorowicz, Mieczysław Wojnicki, Bogumił Kobielaczy Mieczysław Czechowicz. Maria Kotersbska brała również udział w innych imprezach estradowych krajowych i zagranicznych. Śpiewała w programach „Zgaduj zgadula”, „Podwieczorek przy mikrofonie” . W 1961 odbyła kilkumiesięczne tournée po Związku Radzieckim. A 1963 wzięła udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Zajęła wtedy drugie miejsce za piosenkę Marka Sarta do słów Jerzego Millera „Odejdź smutku” .

W latach 70. nagrała dwie płyty długogrające, wystąpiła także na KFPP w Opolu. W latach 80. wielokrotnie zasiadała w jury KFPP w Opolu. W 1987 otrzymała Honorowe Grand Prix na tym festiwalu. Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Pod koniec lat 70. występowała wspólnie ze swoim synem, aktorem Romanem Franklem, który był nie tylko wykonawcą, ale także kompozytorem ich piosenek. W 2007 brała udział w koncercie w całości poświęconym Jackowi Lechowi.

Wystąpiła również w filmach: Sprawa do załatwienia , Irena do domu, Skarb. W lutym 2013 roku w Bielsku-Białej przy ul. Wzgórze 8, w Saloniku Sztuk Rozmaitych BAZYLISZEK powstała Bielska Piwnica Artystyczna pod patronatem Marii Koterbskiej. Od Listopada 2013 BPA przeniosła swoją działalność do kawiarni „Pod Sceną”. Wokalistka została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979).

fot. facebook.pl/ Jarosław Klimaszewski

  • pn
Najnowsze artykuły