Nietypowy wynalazek: specjalna nakładka na drzwi i klamki

28.04.2020

Nietypowy wynalazek: specjalna nakładka na drzwi i klamki

Fortum, firma zajmująca się produkcją i dystrybucją czystej energii, łączy siły z największą siecią handlową w Finlandii, aby ograniczać pandemię COVID-19. Za sprawą współpracy uruchomiono sprzedaż specjalnej nakładki na drzwi i klamki, dzięki której można je otwierać bez użycia dłoni i w ten sposób ograniczać przenoszenie się koronawirusa w miejscach publicznych.

Miejsca publiczne – punkt krytyczny rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych
Higiena, a zwłaszcza czystość dłoni, ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu infekcjom wywołanym koronawirusem. Punktami krytycznymi w transmisji patogenów są miejsca publiczne, z których korzysta wiele osób. Aby pomóc w toczącej się walce z pandemią, Fortum, fińska firma zajmująca się produkcją czystej energii oraz recyklingiem opakowań z tworzyw sztucznych, opracowała alternatywną klamkę do drzwi, która może być używana bez użycia dłoni, którą nazwała Fortum Vipu (fin. dźwignia oraz ang. VIrus Prevention Unit – jednostka do zapobiegania wirusom).

Kliknij, żeby zobaczyć film
Uchwyt został wykonany z Fortum Circo®, wszechstronnego surowca pochodzącego z recyklingu. Materiał jest wytwarzany z odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, które są zbierane z fińskich gospodarstw domowych. Jest to prosty dodatek do istniejących klamek, pozwalający ludziom otwierać drzwi ramieniem. W ten sposób unikają oni kontaktu dłoni i palców z klamką, przez którą mogą przenosić się wirusy.

– Aby ograniczać epidemię COVID-19, musimy zmieniać sposób, w jaki korzystamy z naszego otoczenia. Musimy świadomie ograniczać kontakt dłoni i palców z wieloma przedmiotami. Dzięki takim innowacjom, jak Fortum Vipu możemy zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i dać ludziom szansę na bezpieczniejsze wykonywania codziennych obowiązków. Od kilku tygodni testujemy nakładkę w wersji wydrukowanej na drukarce 3D w realnych warunkach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jesteśmy gotowi rozszerzyć naszą produkcję – mówi Jussi Mälkiä z Fortum.
Pilotażowa sprzedaż uchwytu rozpoczęła się 20 kwietnia w Helsinkach. Odbywa się ona we współpracy z największą fińską grupą detaliczną S-group, a zebrane doświadczenia użytkowników mają posłużyć w dalszym rozwoju Fortum Vipu.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły