Niezbędna do życia, choć nieco zapomniana – co wiemy o pirydoksynie?

09.05.2024

Niezbędna do życia, choć nieco zapomniana – co wiemy o pirydoksynie?

Witamina B6, nazywana też pirydoksyną, to substancja, którą zbyt często pomijamy w codziennej suplementacji. Choć nie mówi się o niej tak dużo, jak o niektórych składnikach odżywczych, to witamina B6 stanowi jeden z ważniejszych związków wspierających funkcje układu nerwowego oraz umożliwiających liczne przemiany metaboliczne. Czy wiesz, że niedobór pirydoksyny może być bardzo groźny dla zdrowia?

Pirydoksyna – witamina, która jest niezbędna do życia

Witaminy z grupy B są znane z tego, że pełnią ważne zadania umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Nie inaczej jest z pirydoksyną, która bierze udział w syntezie istotnych neuroprzekaźników, na przykład serotoniny. Ta substancja wchodzi w skład leków wykorzystywanych do łagodzenia schorzeń nerwów obwodowych. Okazuje się, że witamina B6 ma o wiele szersze zastosowanie – to dzięki niej w organizmie człowieka dochodzi do prawidłowego metabolizowania tłuszczów, białek i węglowodanów Preparaty zawierające pirydoksynę są zalecane osobom cierpiącym na niedobór magnezu, ponieważ witamina B6 poprawia jego przyswajalność. Sprawdzone suplementy diety mogą pomóc również kobietom w ciąży, które szukają sposobów na złagodzenie nudności.

Cierpisz na niedobór witaminy B6? Niebezpieczne skutki awitaminozy

Chociaż zbyt niski poziom witaminy B6 nie jest powszechną dolegliwością, to pewna część społeczeństwa boryka się z tym poważnym problemem. Osoby zdrowe, które przestrzegają zbilansowanej diety, z reguły nie muszą obawiać się awitaminozy. Niedobór pirydoksyny dotyka ludzi, którzy odżywiają się bardzo źle, a także nałogowych palaczy, alkoholików, seniorów, kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję, czy pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Jeśli witamina B6 nie występuje w odpowiednim stężeniu, to prawdopodobnie będzie nam doskwierać szereg potencjalnie groźnych objawów, takich jak:

  • Stany zapalne w jamie ustnej, na języku i w okolicy warg,
  • Zaburzenia neurologiczne,
  • Łojotokowe zapalenie skóry,
  • Niedokrwistość mikrocytarna.

Warto przynajmniej raz w roku wykonywać badania kontrolne, które pomogą wykryć ewentualny niedobór pirydoksyny. Należy pamiętać, że witaminy B6 praktycznie nie można przedawkować, ponieważ jest ona wydalana z organizmu wraz z moczem – to sprawia, że jej suplementacja jest bardzo bezpieczna.

Zbilansowana dieta – klucz do zachowania równowagi

Jeśli zależy Ci na przestrzeganiu diety bogatej w witaminę B6, to staraj się spożywać różnorodne posiłki, które zawierają zarówno warzywa, jak i mięso. Najlepiej dodawać do swojego jadłospisu jak najwięcej ryb, jaj, kaszy gryczanej, ziemniaków, ciecierzycy, bananów i awokado. Warto pamiętać, że najwyższe dawki pirydoksyny znajdziemy w żywności nieprzetworzonej. Nawet dobrze zbilansowana dieta może okazać się niewystarczająca, jeśli sięgamy po używki, takie jak alkohol, czy tytoń.

Ile witaminy B6 powinniśmy przyjmować każdego dnia?

Optymalne dawki witaminy B6 różnią się w zależności od grupy społecznej. Kobiety powinny przyjmować od 1,3 do 1,5 mg pirydoksyny w ciągu dnia, a panowie o 0,2 mg więcej. Wyższe porcje są zalecane ciężarnym (1,9 mg) oraz paniom karmiącym piersią (2 mg). Warto pamiętać, że witamina B6 występuje w licznych suplementach diety, co dla wielu z nas jest ogromnym ułatwieniem. Osoby, które nie mają czasu, by codziennie przygotowywać zróżnicowane posiłki, mogą sięgnąć po sprawdzony preparat, dzięki czemu zaspokoją dzienne zapotrzebowanie na tę cenną substancję.

  • artykuł sponsorowany
Najnowsze artykuły