Nosowska, Maanam, Kult i poezja

09.04.2022

Nosowska, Maanam, Kult i poezja

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza na spotkanie z Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein, podczas którego powrócimy do wierszy Irit Amiel, izraelskiej poetki. Usłyszymy również piosenki z repertuaru… Kasi Nosowskiej, Maanamu, Kultu.

10 kwietnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie w ramach cyklu “Kameralna literacka” odbędzie się spotkanie z Agnieszką Piśkiewicz-Bornstein. Będzie ono połączone z promocją jej nowej książki “Ostatnie fastrygi – Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein w rozmowie z Irit Amiel”. Rozmowę z autorką poprowadzą: Ewa Oleś, sekretarz literacka Teatru im. Adama Mickiewicza i Ilona Kowalska z Filii nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego.

Spotkanie będzie połączone z Salonem Poezji, w którym wezmą udział aktorki: Małgorzata Marciniak i Agnieszka Uchrońska-Kowalska oraz muzycy Michał Rorat (piano) i Łukasz Kluczniak (saksofon), Krzysztof Niedźwiecki (gitara). Początek o godzinie 16.00.

Ostatnie, bezkompromisowe dzieło Irit Amiel. Rozmowa- rzeka, w której prawie dziewięćdziesięcioletnia pisarka ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów biograficznych, krytycznie odnosi się do literatury (swojej i innych piszących), opowiada o bolesnych początkach mieszkania w Izraelu i wiecznej, choć trudnej tęsknocie za Polską.
W wędrówkach po rozległych krainach dzieciństwa, młodości i dorosłości niestrudzenie towarzyszy Amiel jej asystentka literacka, Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein. Czytelnik po raz pierwszy może przyjrzeć się ich przyjaźni, poznać współpracę, zobaczyć z bliska warsztat pisarki, dowiedzieć się, kim jest tajemnicza, młoda przyjaciółka sędziwej Irit, bez której nie powstałoby “Życie – tytuł tymczasowy”. Silna, władcza kobieca narracja przeplata się tu z pobłażliwymi żartami i trudnymi wyznaniami. Książka to idealna propozycja dla miłośników literatury faktu, biografii, rozmów-rzek.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły