Nowy blok komunalny na Rakowie. Pierwsi lokatorzy odebrali klucze

18.01.2023

Nowy blok komunalny na Rakowie. Pierwsi lokatorzy odebrali klucze

Pierwsi lokatorzy odebrali już klucze do swoich mieszkań w nowym bloku komunalnym przy ul. Syrokomli 8. Wybudowanie czterokondygnacyjnego budynku kosztowało 4,1 mln złotych. W sumie do zasiedlenia są 24 lokale. 18 mieszkań składa się z dwóch pokoi, 6 to mieszkania jednopokojowe. 3 lokale zaprojektowano z myślą o osobach z niepełnosprawnościami – są zlokalizowane na parterze.

Budynek posiada piwnicę z pomieszczeniami gospodarczymi, technicznymi i pomocniczymi. Obok są 24 miejsca postojowe, dojścia, chodniki i plac zabaw.  – Proces zasiedlania trwa w tym bloku dłużej m.in. z uwagi na sposób ogrzewania poprzez piece gazowe (w tej lokalizacji włączenie budynku do sieci ciepłowniczej Fortum było technicznie niemożliwe). Finał inwestycji nastąpił już po rozpoczęciu sezonu grzewczego, a każdy lokator musi podpisać indywidualnie umowę z dostawcą gazu – wyjaśnia częstochowski magistrat.

Wykonawcą wartej 4 mln 100 tys. zł inwestycji było konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Sp. z o. o. oraz ALTOR Sp. z o. o. Konsorcjum ma jeszcze za zadanie realizację poprawek powykonawczych. Niedawno usunięto natomiast awarię instalacji wodnej. Administratora budynku w zasobie komunalnym jest ZGM TBS.

Zadanie zostało dofinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego. Budowa bloku przy ul. Syrokomli była kolejną inwestycją mieszkaniową nadzorowaną przez miejski Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta. Ostatnim oddanym do użytku blokiem komunalnym z 65 mieszkaniami (w tym 2 chronionymi) był budynek przy ul. Focha, a nieco wcześniej blok przy ul. Pułaskiego (z 32 mieszkaniami).

A co w częstochowskim budownictwie komunalnym będzie się działo w nieodległej przyszłości?

Rozpoczęła się już budowa kolejnego budynku przy ul. Bardowskiego, gdzie ma stanąć kolejny czterokondygnacyjny budynek mieszczący 43 mieszkania, z czego aż 10 będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku ma być też m.in. winda, a obok –  44 miejsca parkingowe. Wartość robót to prawie 11,2 mln zł, również z o dofinansowaniem z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu budownictwa komunalnego. Miasto ma też już niemal gotowy projekt inwestycji mieszkaniowej przy ul. Krakowskiej, gdzie ma powstać ok. 100 mieszkań. W przypadku tej inwestycji Częstochowa też będzie się starać o dofinansowanie z programu BGK.

fot. Łukasz Kolewiński / UM Częstochowy

źródło: UM Częstochowy

  • opr. pn
Najnowsze artykuły