Nowy program pilotażowy ministerstwa zdrowia

25.07.2021

Nowy program pilotażowy ministerstwa zdrowia

Rząd zamierza uruchomić program, którego celem jest monitorowanie stanu zdrowia ozdrowieńców po przebyciu COVID-19. Pomysł wydaje się dość kontrowersyjny…

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl programem ma być objęty pacjent, który ukończył 18. rok życia, przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wymaga dalszej opieki i diagnostyki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i spełnia łącznie następujące warunki:

1) był hospitalizowany z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub u którego w wyniku przeprowadzonej diagnostyki obrazowej stwierdzono zmiany w obrazie radiologicznym świadczące o zakażeniu wirusowym;
2) został poinformowany przez świadczeniodawcę o zakresie i zasadach realizacji świadczeń opieki zdrowotnej przewidzianych w programie pilotażowym i wyraził zgodę na udział w programie pilotażowym. W jego ramach lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie miał za zadanie na bieżąco kontrolować stan zdrowia pacjenta. W jaki sposób? Za sprawą magnetycznych opasek, które już we wrześniu zasilą zasoby polskich przychodni. W efekcie umożliwi to lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej bieżące monitorowanie parametrów życiowych pacjentów.

– Celem wprowadzanego programu pilotażowego jest ocena efektywności realizacji świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – podano w uzasadnieniu do rozporządzenia. Kwota zakupu opasek telemedycznych wyniesie 1,5 mln zł, a kwota dofinansowania związana z zawarciem umów z realizatorami programu pilotażowego to 1,3 mln zł.

  • Natalia Lewandowska
Najnowsze artykuły