Nowy sezon artystyczny. Festiwal „Pamięć miasta” i premiera w częstochowskim Teatrze

08.09.2023

Nowy sezon artystyczny. Festiwal „Pamięć miasta” i premiera w częstochowskim Teatrze

W najbliższą sobotę spektaklem „Bum” Teatr im. Adama Mickiewicza zainauguruje kolejny sezon artystyczny. Pierwsza premiera będzie miała miejsce już 7 października. Wówczas na scenie zaprezentowana zostanie sztuka „Polowanie” Ishbel Szatrawskiej. W częstochowskim teatrze odbędą się również wydarzenia towarzyszące II edycji Festiwalu Tańca Współczesnego.

Rozpoczęcie sezonu 2023/2024 w częstochowskim teatrze zaplanowano na 9 września. Tego dnia na Dużej Scenie wystawiony zostanie spektakl „Bum” w reżyserii Iwo Vedrala. Autorem dramatu, przełożonego na język polski przez Karolinę Bikont, jest niemiecki pisarz Marius von Mayenburg. „Bum” to dzieło, które stawia pytania o to, czy świat faktycznie podzielony jest na dobro i zło, jak duża jest skala manipulacji mediów i jak wyglądałaby polityka w pełni zarządzana przez kobiety. Premiera sztuki w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się już w maju tego roku. Na scenie występują w niej Maciej Półtorak, Marta Honzatko, Hanna Zbyryt, Robert Rutkowski, Bartosz Kopeć oraz gościnnie Szymon Kowalik. Scenografia i kostiumy zostały przygotowane przez Paulę Grocholską, muzyka przez Annę Stelę, a za choreografię odpowiada Natalia Dinges.

Kolejnego dnia, tj. w niedzielę 10 września, w Teatrze rozpocznie się seria wydarzeń w ramach II edycji Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Performa, a Teatr im. Adama Mickiewicza jest jednym z jego partnerów. W związku z tym przy ul. Kilińskiego 15 odbędzie spektakl, performans, czytanie performatywne, debata, spotkania z twórcami i warsztaty. – Celem projektu jest upamiętnienie dawnych mieszkańców miasta poprzez odniesienie się do pamięci miasta: Co miasto i jego mieszkańcy pamiętają dziś, kiedy w przestrzeni miejskiej nie zostały wyraźne symbole (budynki, instytucje)? Co zatem zostało w samej tkance miasta i pamięci mieszkańców, co przypomina o przeszłej wielokulturowej historii miasta, a w niej obecności Żydów? – tłumaczy kuratorka Festiwalu, Anna Królica.

Pierwszą premierę sezonu 2023/2024 zaplanowano na 7 października. Wówczas zaprezentowana zostanie sztuka „Polowanie” Ishbel Szatrawskiej, w reżyserii Piotra Pacześniaka. Zagrają w niej Agnieszka Łopacka, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Karol Czajkowski (gościnnie), Adam Hutyra, oraz Robert Rutkowski.

Ponadto, w repertuarze na wrzesień znalazły się: „Cudowna Terapia”, „Skandal w rodzinie”, „Kariera Nikodema Dyzmy” oraz „Grupa Krwi”.

W rozpoczynającym się sezonie obowiązki dyrektora Teatru im. Mickiewicza nadal będzie pełnić Magdalena Woch. Konsultantem programowo-artystycznym częstochowskiego Teatru na sezon 2023/24 zostanie Agata Biziuk-Brajczewska – dramatopisarka i reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

  • mz
Najnowsze artykuły