Nowy stadion dla Rakowa. Podczas wspólnej konferencji władz miasta i klubu padła deklaracja

14.02.2024

Nowy stadion dla Rakowa. Podczas wspólnej konferencji władz miasta i klubu padła deklaracja

Podczas wspólnej konferencji Rakowa Częstochowa i władz miasta, zapowiedziano początek starań budowy nowego stadionu – takiego, jakiego życzyłoby sobie całe środowisko piłkarskie oraz kibice. Konferencja była również okazją do podpisania umowy na realizację drugiego etapu rozbudowy obiektu przy ul. Limanowskiego 83.

W wydarzeniu udział wzięli Prezydent Miasta Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk, Zastępca Prezydenta – Jarosław Marszałek, Zastępca Prezydenta – Piotr Grzybowski, Prezes Rakowa Częstochowa – Piotr Obidziński oraz Przewodniczący Rady Nadzorcznej – Wojciech Cygan.

– Jest to, mam nadzieję historyczna data, pełna dobrych emocji. Liczę, że będzie dobrze zapamiętana w historii Częstochowy i Rakowa ze względu na ścieżki i plany, które otworzą nowy wątek relacji między miastem i klubem, a także nowy etap w historii futbolu: zarówno polskiego, jak i europejskiego – powiedział na samym początku Piotr Obidziński.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk stwierdził otwarcie, że obecnie obiekt przy ul. Limanowskiego nie jest takim, który służyłby wychowaniu sportowemu i rozgrywkom na najwyższym poziomie współzawodnictwa. – Dlatego dziś podpisujemy umowę w sprawie II etapu rozbudowy stadionu. Będzie dotyczył budowy 2 boisk treningowych z zapleczem sanitarnym i medycznym, rozbudowy dwóch budynków klubowych o część regeneracyjno-rehabilitacyjną, szkoleniową, a także sale treningowo-dydaktyczne i zagospodarowanie terenu wokół tych obiektów. Koszt to ponad 18 milionów złotych. Realizacja będzie prowadzona do połowy przyszłego roku, a 9 234 000 złotych to kwota dofinansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – zapowiedział Prezydent Częstochowy.

– W międzyczasie toczyły się długie, burzliwe, ale na szczęście owocne rozmowy z klubem dotyczące potrzeb Rakowa, tak, aby kibice i mieszkańcy byli zadowoleni z infrastruktury sportowej. Dumni ze swojego klubu – aby nic nie blokowało zarówno szkolenia, jak i rozwoju piłkarskiego Rakowa. Postanowiliśmy wspólnie, że podejmiemy rękawice i rozpoczniemy starania na rzecz budowy obiektu piłkarskiego spełniającego oczekiwania kibiców, a także te sportowe. Przystąpimy do prac związanych ze wstępnym studium wykonalności. Dzięki temu rozpoznamy potrzeby w zakresie obiektu sportowego, jakim jest stadion piłkarski, możliwości różnych lokalizacji w Częstochowie pomagające wybrać najbardziej optymalne miejsce, by zacząć realizować starania bardzo konkretnie – dodał włodarz miasta.

Częstochowski magistrat podkreśla, że obrany obecnie kierunek działań wynika ze wspólnych dyskusji władz miasta i klubu oraz ograniczonych możliwości rozbudowy obiektu przy ul. Limanowskiego. – Jest też konsekwencją braku pewności co do uzyskania ministerialnego dofinansowania do III etapu rozbudowy obecnego stadionu, którego celem miała być m.in. rozbudowa trybun obiektu przy ul. Limanowskiego z perspektywą podniesienia kategorii stadionu. Mimo składanych przez przedstawicieli poprzedniego rządu obietnic, wniosek miasta w tej sprawie jest ciągle na etapie oceny, a wysokość środków w programie daje możliwość przyznania wsparcia tylko nieznacznej części złożonych projektów – informuje Miasto.

II etap rozbudowy obiektu przy ul. Limanowskiego – co wejdzie w zakres prac?

W ramach umowy wykonawczej podpisanej 14 lutego z firmą AMB Budownictwo Krzysztof Prokop wykonana zostanie:
– budowa zespołu boisk treningowych wraz niezbędną infrastrukturą – oświetlenie, system nawadniający ze zraszaczami, system odwadniający (drenaż) oraz system ogrzewania murawy,
– budowa budynku modułowego zaplecza sanitarnego i medycznego dla boisk treningowych,
– budowa budynku modułowego węzła cieplnego dla ogrzewania murawy,
– rozbudowa istniejącego, dwukondygnacyjnego budynku klubowego o część regeneracyjno-rehabilitacyjną i sale treningowo-dydaktyczne wraz z remontem sali gimnastycznej i części istniejących pomieszczeń,
– nadbudowa budynku klubowego jednokondygnacyjnego o dodatkową kondygnację (część szkoleniowa z zapleczem socjalnym i sanitarnym) wraz z przebudową,
– rozbudowa przyłącza ciepłowniczego do celów ogrzewania boisk, sieci elektrycznych, teletechnicznych, wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i deszczowej,
– budowa przyłącza średniego napięcia wraz z dostawą stacji transformatorowej,
– zagospodarowanie terenu wraz z niezbędną infrastrukturą i ciągami komunikacyjnymi.

Na realizację II etapu Częstochowa uzyskała w ubiegłym roku zapewnienie dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 9 mln 234 tys. zł.

Miasto przypomina, że pierwszy etap przebudowy stadionu Rakowa przy ul. Limanowskiego zrealizowany kosztem ok. 20 mln zł w 2021 r. (w tym 10 mln dofinansowania ministerialnego) pozwolił na uzyskanie licencji na grę w Ekstraklasie co było priorytetem miasta i klubu, kiedy piłkarze Rakowa zaczęli odnosić pierwsze sukcesy w krajowych rozgrywkach. Obecny standard obiektu umożliwił także grę Rakowa w Częstochowie w rundach wstępnych europejskich pucharów. Jeszcze wcześniej MSP Raków był przedmiotem prac modernizacyjnych przystosowujących stadion do wymogów I-ligowych (m.in. poprzez montaż sztucznego oświetlenia). W ostatnich latach stadion wzbogacił się także o obiekty szkoleniowe i treningowe, zrealizowane m.in. w ramach zadań z miejskiego Budżetu Obywatelskiego.

Fot. Łukasz Kolewiński

  • opr. pn
Najnowsze artykuły