O tym warto wiedzieć! Jakie zmiany czekają uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

01.09.2023

O tym warto wiedzieć! Jakie zmiany czekają uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

W związku z tym, że 1 września przypada w tym roku w piątek, nowy rok szkolny rozpocznie się w poniedziałek 4 września. Jakie zmiany czekają uczniów? Przedstawiamy najważniejsze kwestie, o których warto wiedzieć.

Biznes i Zarządzenie – nowy przedmiot w szkołach

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół ponadpodstawowych będą uczyć się nowego przedmiotu, którym jest Biznes i Zarządzanie (BiZ). Zastąpi on dotychczasowe Podstawy Przedsiębiorczości. Nowy przedmiot ma pomóc uczniom w nabyciu kluczowych kompetencji oraz rozwijaniu zdolności liderskich. BiZ oparty będzie na wiedzy specjalistów, doświadczeniu przedsiębiorców i rozwiązaniach z rynków międzynarodowych. Minister Przemysław Czarnek zapowiada, że przedmiot ten będzie w perspektywie czasu możliwy do wyboru na egzaminie maturalnym. Na maturze można będzie go zdawać od 2027 r.

Darmowe laptopy dla czwartoklasistów

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie IV klas publicznych i niepublicznych szkół podstawowych otrzymają bezpłatne laptopy. Dzięki podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawie o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, nowe laptopy dotrą do ponad 290 tys. uczniów z 50 regionów, w których rozstrzygnięto przetargi. Producenci sprzętu są różni, ale wszystkie laptopy, bez względu na model i producenta, spełniają określone wymagania techniczne. Do przetargu zakwalifikowało się 13 firm, które zaproponowały 6 modeli laptopów: Lenovo V15 G3 IAP CTO, HP  ProBook 440 G9, Dell Latitude 3540, ASUS ExpertBook B1502CBA, Acer TravelMate P215-54, ACER TMP214-54.Sprzęt został objęty 36-miesięczną gwarancją, która zakłada obowiązek reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii. Naprawa powinna być zrealizowana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a jeśli będzie to niemożliwe, uczeń otrzyma sprzęt zastępczy. Usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie door-to-door. Rodzice nie będą więc musieli zawozić sprzętu do serwisu – przyjedzie kurier i odbierze paczkę, dostarczając ją bezpośrednio do odbiorcy.

Do szkół wraca język łaciński

Jak zaznacza Ministerstwo Edukacji i Nauki, jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa, jest działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy. – Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym – podkreśla resort. W związku z tym od września 2023 r. język łaciński może być nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. W konsekwencji tej zmiany od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum mogą wybrać (jeżeli szkoła będzie ma taką ofertę) język łaciński. W przypadku szkół ponadpodstawowych możliwość nauki języka łacińskiego (zamiast drugiego języka obcego nowożytnego) jest opcją niezależną od dotychczasowej możliwości uczenia się (wyboru) w liceum i technikum przedmiotu język łaciński i kultura antyczna (w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym). – Planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym polegające na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. Zmiany w tym zakresie przewidziane są od roku szkolnego 2026/2027. Na poziomie rozszerzonym (tak jak dotychczas) uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna – zapowiada resort edukacji.

Testy sprawnościowe w ramach lekcji wychowania fizycznego
Jeszcze w lutym br. zapowiadano zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego. W nowym roku szkolnym uczniowie mieliby brać udział w testach sprawnościowych, z których wyniki wprowadzane byłyby do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”. W przypadku wejścia w życie nowych przepisów, nauczyciele wychowania fizycznego mieliby obowiązek przeprowadzania tych testów od marca do kwietnia. Miałyby one obejmować:

bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych;
beep-test (20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu;
podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała;
skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

  • opr. pn
Najnowsze artykuły