O XXI Krajowej Wystawie Rolniczej rozmawiamy z dyrektorem ŚODR Markiem Dziubkiem

12.08.2022

O XXI Krajowej Wystawie Rolniczej rozmawiamy z dyrektorem ŚODR Markiem Dziubkiem

Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim towarzyszyć będzie już tradycyjnie Krajowa Wystawa Rolnicza. To XXI edycja tego wydarzenia. O samej wystawie i o tym, czego możemy się spodziewać rozmawiamy z dyrektorem Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – panem Markiem Dziubkiem.

Teresa Szajer: Krajowa Wystawa Rolnicza tradycyjnie odbędzie się w pierwszy weekend września?

Marek Dziubek: Tak, w tym roku będzie to 3-4 września, ale już w piątek 2 września w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie odbędzie się poprzedzające spotkanie dyrektorów Jednostek Doradztwa Rolniczego z Panią Minister Anną Gembicką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Jeżeli chodzi o zaangażowanie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego to organizacja wszystkich wydarzeń rozciągnie się więc na trzy dni.

TS: Czy wydarzenie tradycyjnie odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy?

MD: Tak. Krajowa Wystawa Rolnicza została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Od pięciu lat zapraszamy również do komitetu honorowego osoby, które w sposób szczególny wpływają na to, co się dzieje w Polsce w zakresie rolnictwa i polskiej wsi. Jest to szereg osób – zaczynając od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego po Panią Marszałek Sejmu, posłów, senatorów, ministrów i osób, udzielających swojego poparcia poprzez zaangażowanie w komitet honorowy.

TS: Czy te osoby będą obecne podczas wydarzenia?

MD: Wystosowaliśmy oczywiście zaproszenia m.in. do Premiera Mateusza Morawieckiego i liczę na to, że uświetni on swoją obecnością to wydarzenie, ale zdaję sobie także sprawę z tego, że obowiązki, które pełni, niekoniecznie na to pozwolą. Na pewno pojawi się wicepremier Henryk Kowalczyk, który już potwierdził nam swój przyjazd. Będzie on uczestniczył we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach Krajowej Wystawy Rolniczej.

TS: Jeżeli chodzi o atrakcje, to czy możemy spodziewać się czegoś, czego w latach ubiegłych nie było?

MD: Oczywiście te wszystkie ważne elementy z lat poprzednich pojawiają się także w tym roku, ale wyjątkowym wydarzeniem będzie wystawa bydła opasowego w ramach Krajowej Wystawy Rolnictwa. To wyjątkowe wydarzenie, na które warto zwrócić uwagę. Co prawda, już wcześniej pojawiały się takie skromne formy, gdzie przedstawialiśmy na przykład ciężkie konie, bydło i drobny inwentarz, ale w tym roku wystawa będzie bardziej okazała. Dla mieszkańców miasta jest to możliwość poszerzenia pewnego spektrum postrzegania, czym jest wieś. Innym bardzo ciekawym elementem będzie prawdopodobnie ciągnik, który być może uda nam się pokazać. Jest on napędzany gazem, a więc to duża innowacja dla rolników, zwłaszcza tych , którzy są zainteresowani postępem. Jak zwykle będziemy pokazywać również te ciągniki, które były u początków historii umaszynowienia pracy w rolnictwie. One zawsze stanowią dużą atrakcję. Pojawi się także parnik i parowane ziemniaki, które potrafią wzbudzić większe zainteresowanie niż grillowana karkówka.

TS: Wracając do zwierząt – sam fakt, że nie musząc wyjeżdżać na wieś, będziemy mogli obejrzeć je z bliska, jest dość wyjątkowy, prawda?

MD: Tak, to coś niepowtarzalnego w całej Polsce, ponieważ niemal w samym centrum miasta możemy wprowadzić zwierzęta ze względu na dużą powierzchnię i wyłączenie tego terenu ze struktury miejskiej. Dzięki temu możemy pokazać takie zwierzęta jak kozy, owce i drobny inwentarz – m.in. kolorowe rasy kur. Reszta zależy od hodowców. W tym roku mamy bardzo dużo zgłoszeń – więcej niż w poprzednich latach. Być może ze względu na ustępującą pandemię.

TS: Jakie stoiska pojawią się w ramach wydarzenia?

MD: W III Alei pojawią się stoiska handlowe i usługowe, gdzie znajdziemy różnorakie przetwórstwo – od kiełbas po chleb. Z kolei na parkingach jasnogórskich będą dostępne miody i to wszystko, co wykorzystujemy do upiększania naszych ogrodów – krzewy, drzewka, kwiaty. To zasadniczy dział. Później na parkingach umiejscowiona zostanie mechanizacja. Wystawią się także instytucje, które są związane obsługą rolnictwa i wsi – m.in. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, KRUS i wszystkie firmy podległe Ministrowi Rolnictwa poprzez KOWR ze swoimi namiotami, stoiskami, promocjami i atrakcjami, skierowanymi do zwiedzających. Będą także przedsiębiorcy i producenci.

TS: Czy zaplanowane zostały występy artystyczne?

MD: Jak co roku w bazylice klasztoru na Jasnej Górze wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Ze względu na to, że mamy 40. rocznice duszpasterstwa rolników i 40. rocznice powołania Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników (jedyna formacja na wsi, która sprzeciwiała się systemowi komunistycznemu) to również pojawi się pewien wątek patriotyczny w trakcie tego koncertu. W niedzielę na placu Biegańskiego na specjalnej estradzie pokazana zostanie prezentacja folkowa związana z kulturą ludową nie tylko w Polsce, ale także w Europie oraz twórczością Kół Gospodyń Wiejskich w tym zakresie. KGW pojawią się w mniejszym wymiarze, niż w zeszłym roku, bo w ubiegłej edycji wydarzenia mieliśmy krajową bitwę regionów. Natomiast chcemy podtrzymać tę tradycję i poszczególne koła z województwa śląskiego będą prezentować na stoiskach swój dorobek.

  • pn
Najnowsze artykuły