Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze

09.04.2022

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości związane z 12. rocznicą katastrofy smoleńskiej, które zorganizowała europosłanka Jadwiga Wiśniewska. W obchodach uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wiceminister kultury Szymon Giżyński oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i marszałek województwa Jakub Chełstowski. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Wacław Depo.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Epitafium Smoleńskim. Później odbyła się msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu.

– Wszyscy sobie nadal zadajemy pytanie, co tam się stało. Przecież samoloty z wysokości słynnej brzozy na miękkie podłoże nie rozbijają się na milion części. To co zrobiono ze śledztwem smoleńskim jest dowodem na to, że ówczesny rząd nie zadbał o bezpieczeństwo delegacji z prezydentem na czele, ale nie zadbał również o to, żeby śledztwo było prowadzona przez polskie służby. Doprowadziło to do takiego skandalu, że do dzisiaj nie mamy wraku samolotu, a raport Anodiny jest jedynym dokumentem, jaki przedstawiła rosyjska strona, a jest on tyle wart, ile warte było kłamstwo katyńskie – mówiła europosłanka Jadwiga Wiśniewska, podkreślając, że w tym roku przeżycie jest jeszcze bardziej bolesne w obliczu wydarzeń na Ukrainie, gdzie dochodzi do ludobójstwa.

  • TS
Najnowsze artykuły