Od jutra możesz zgłosić swój projekt do Budżetu Obywatelskiego

26.05.2024

Od jutra możesz zgłosić swój projekt do Budżetu Obywatelskiego

Od najbliższego poniedziałku będzie można składać propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego. Projekty tradycyjnie zgłaszać należy poprzez specjalną platformę internetową. W tym roku w regulaminie naboru wniosków wprowadzono jednak kilka znaczących zmian.

Propozycje zadań będzie można składać do 20 czerwca przez specjalną platformę internetową (czestochowa.budzet-obywatelski.eu). Aby zgłosić swój projekt wystarczy założyć konto użytkownika. Ci, którzy nie mają dostępu do internetu, nie stracą możliwości wzięcia udziału w naborze wniosków. Dla nich uruchomiony zostanie specjalny punkt stacjonarny, którzy znajdować się będzie w budynku Urzędu Stanu Cywilnego (ul. Focha 19/21, pokój 32). Punkt będzie czynny w godzinach pracy urzędu. Wyjątkiem jest wtorek – wtedy wnioski będzie można przynosić nieco dłużej, bo do godz. 17:00.

W tej edycji Budżetu Obywatelskiego wprowadzono jednak kilka zmian. Po pierwsze, zgłaszając projekt o charakterze ogólnomiejskim, trzeba będzie dostarczyć skan bądź zdjęcie listy co najmniej 60 mieszkańców Częstochowy, którzy poparli dany pomysł.

Po drugie, aby zadanie mogło zostać wybrane do realizacji, będzie musiało przekroczyć minimalny prób poparcia w głosowania. W przypadku projektów ogólnomiejskich jest to 1000 punktów, zaś w przypadku zadań dzielnicowych – 300 punktów. Nowością będzie też podgląd wyników na żywo na stronie Budżetu Obywatelskiego – dodaje magistrat.

Nabór projektów do BO potrwa od 27 maja do 20 czerwca, a głosowanie od 23 września do 7 października. W tegorocznej edycji na wybrane zadania przeznaczone zostanie niemal 10 mln zł.

To musisz wiedzieć o Budżecie Obywatelskim

  • Czym jest Budżet Obywatelski?

To wydzielona część budżetu miasta Częstochowy, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu mieszkańcy i mieszkanki. W tym roku do dyspozycji jest 9 888 414 złotych.

  • Co daje udział w Budżecie Obywatelskim?

Masz możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Masz realną szansę zrealizować własne pomysły oraz zmienić wizerunek Twojego otoczenia. To Twój wkład w rozwój miasta!

  • Kto może wziąć udział?

W procesie budżetu obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec i mieszkanka Częstochowy.

  • Jak włączyć się w Budżet Obywatelski?

Możesz zgłosić własny projekt lub zagłosować na najlepsze Twoim zdaniem projekty zadań.

  • opr. mz
Najnowsze artykuły