Od lutego możliwa obniżka VAT na żywność

20.12.2021

Od lutego możliwa obniżka VAT na żywność

Od lutego możliwe jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność. Takie rozwiązanie podczas konferencji prasowej zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od lutego może zostać obniżony VAT na żywność. – Isteniej wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe do zera od lutego – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki nie precyzował jednak, które z produktów żywnościowych mogłyby zostać objęte zerową stawką VAT. Taki krok ma być elementem walki z galopującą inflacją. Z tego samego powodu od dzisiaj (20 grudnia) obowiązuje obniżona akcyza na paliwo.

Przepisy na razie uniemożliwiają Polsce obniżenia VAT do 0 procent. Potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, do której skierowano odpowiedni wniosek. Prawo umożliwia Polsce obniżenie podatku VAT do 5 procent, ale jak informuje RMF FM, powołując się na źródła w Komisji Europejskiej, wprowadzenie zerowej stawki VAT jest możliwe, ale dopiero w połowie 2022 roku.

Jak poinformował premier, obniżony VAT miałby obowiązywać przez pół roku.

  • RED
Najnowsze artykuły