Od tego sezonu rowery miejskie można wypożyczać i oddawać poza stacją dokującą. Sprawdźcie szczegóły!

02.04.2024

Od tego sezonu rowery miejskie można wypożyczać i oddawać poza stacją dokującą. Sprawdźcie szczegóły!

Znów możemy korzystać z częstochowskich rowerów miejskich. W tym sezonie największą zmianą jest to, że przesiadamy się na rowery IV generacji. Ich wypożyczaniem zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Nextbike. Ponadto pojawiło się nowe rozwiązanie, dotyczące oddawania roweru poza stacją dokującą.

Łącznie wszystkich jednośladów jest 240, z czego 140 to całkowicie nowe rowery, a 100 zostało zmodernizowanych i dzięki wyposażeniu w nadajniki GPS przerobionych na nowszą generację.

Dotąd w systemie były rowery III generacji, których funkcjonalność była ściśle związana z 26 stacjami dokującymi. Nowa generacja pozwala na większą swobodę. Rowery można teraz wypożyczyć i oddać poza stacją dokującą. To jednak wiąże się z dodatkową opłatą 10 zł. Jeśli jednak wypożyczymy rower spoza stacji i odstawimy go na miejsce, wówczas otrzymamy 5 zł w formie bonusu.

– Jest to ciekawa funkcjonalność systemu, dlatego mam nadzieję, że przypadnie do gustu wszystkim użytkownikom. Liczę, że nowości startującego dzisiaj Częstochowskiego Roweru Miejskiego sprawią, że chętniej skorzystamy z tej ekologicznej formy transportu – mówił dzisiaj podczas otwarcia nowego sezonu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

– W tym roku liczymy, że wzrośnie liczba wypożyczeń i wrócimy do magicznych stu tysięcy rocznie – komentował Łukasz Kot, naczelnik Centrum Usług komunalnych (trzeci od lewej na zdjęciu).

– Statystyki potwierdzają, że użytkowników w Częstochowie systematycznie przybywa. Od strony technicznej zmiana wygląda tak, że na tylnym kole pojawiła się elektroniczna blokada, dzięki której zwiększymy bezpieczeństwo i skuteczność działania systemu. Teraz nie wstawia się roweru w słupek, co kończyło wypożyczenie, ale należy zamknąć blokadę z tyłu. Słupki stacji służą jedynie stabilizacji roweru – opowiadał Jakub Giza z Nextbike (pierwszy od lewej na zdjęciu).

Będzie krótszy czas darmowej jazdy. Bez opłat można będzie korzystać z roweru przez 20 minut, a nie pół godziny – jak to było wcześniej. Cennik wygląda tak, że jazda od 21 do 60 minuty to zaledwie 3 zł, od 61 do 2 godzin 7 zł,  od 2 do 3 godzin 10 zł i wreszcie czwarta lub każda kolejna godzina – 14 zł.

  • źródło: UM Częstochowy opr. pn
Najnowsze artykuły