Ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności. Ilu jest w Częstochowie?

01.03.2024

Ogólnopolskie liczenie osób w kryzysie bezdomności. Ilu jest w Częstochowie?

W całym kraju odbyło się liczenie osób dotkniętych kryzysem bezdomności. W nocy z środy na czwartek pracownicy MOPS wraz z członkami Partnerstwa na rzecz przeciwdziałania bezdomności docierali sprawdzali pustostany i placówki, w których przebywają osoby bezdomne.

Dzięki przeprowadzonemu badaniu uda się nie tylko określić liczbę osób w kryzysie bezdomności w Polsce i poszczególnych miastach, ale również opracować dane socjodemograficzne o tej grupie osób. Chodzi o informacje dotyczące płci, wieku, obywatelstwa, wykształcenia, stanu cywilnego, źródeł dochodu czy przyczyny bezdomności.

Ostatnie takie badanie miało miejsce w 2019 roku, kiedy zdiagnozowano 30 330 osób bezdomnych. Ponad 80% z nich stanowili mężczyźni. W porównaniu z rokiem 2017 liczba osób bezdomnych spadła wówczas o ponad 9%. W Częstochowie osób w kryzysie bezdomności było 351.

O tym, czy liczba ta zwiększyła się czy też spadła dowiemy się jeszcze w marcu. Służby rozpoczęły już analizę i zliczanie ankiet. Oficjalne wyniki poznamy do 22 marca.

– Badanie prowadzono równolegle w pustostanach i altanach, a także w placówkach udzielających wsparcia osobom bezdomnym, w tym w domu samotnej matki, szpitalach, ZOLach, Areszcie Śledczym czy Ośrodku Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi. Do prowadzenia badania w miejscach niemieszkalnych skierowano dwa patrole – jeden Straży Miejskiej, a drugi Policji, w każdym działania prowadziło również dwóch streetworkerów – informuje częstochowski magistrat. Podczas badania funkcjonariusze dostarczyli potrzebującym gorący posiłek oraz koce, kołdry i odzież.

 

fot. MOPS w Częstochowie

  • mz
Najnowsze artykuły