Olsztyn zamienił się w plan zdjęciowy. Premiera niebawem

27.08.2023

Olsztyn zamienił się w plan zdjęciowy. Premiera niebawem

W Olsztynie kręcono zdjęcia do krótkiego filmu, który będzie stanowił multimedialną scenografię spektaklu „Obrona Olsztyna” według Aleksandra Fredry. Jego premiera odbędzie się 30 września podczas otwarcia odrestaurowanej części ruin olsztyńskiego zamku.

Remont ruin był możliwy dzięki środkom unijnym. Udało się pozyskać na ten cel ponad 12 mln złotych. W ramach prowadzonych prac powstała m.in. klatka schodowa w baszcie, komnaty z nowymi stropami i platforma widokowa. Ponadto wyciągnięto mury, które zyskały przypory, odkopano studnie i odsłonięto jaskinię pod zamkiem. Jak zapewnia Urząd Miasta i Gmin Olsztyn – będzie co zwiedzać. Oficjalne otwarcie zamku po pracach konserwacyjnych już 30 września. Wówczas zaprezentowany zostanie spektakl na który środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (110 tys. zł) i od Miasta
i Gminy Olsztyn (30 tys. zł) pozyskała Fundacja Wspierania Kultury „GajArt”. – Sejm ustanowił rok 2023 rokiem Aleksandra Fredry, autora jednoaktówki pt. „Obrona Olsztyna” o bohaterskim obrońcy zamku Kasprze Karlińskim. A więc powód aby aplikować o środki do Ministerstwa Kultury był oczywisty. Dlatego gdy Fundacja przyszła do nas z propozycją współpracy, w ogóle się nie zastanawialiśmy – mówi Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn. -A z tyłu głowy mieliśmy jeszcze zbliżające się otwarcie zamku po pracach konserwacyjnych i po uzgodnieniach ze Wspólnotą Gruntową działania ruszyły – dodaje. Efekty będzie można zobaczyć już niebawem. W filmie, który będzie stanowił część spektaklu wystąpiła Małgorzata Marciniak oraz Eliasz Całus. Spektakl reżyseruje Teresa Dzielska. Wystąpią w nim aktorzy częstochowskiego Teatru im. Adama Mickiewicza: Adam Hutyra, Robert Rutkowski oraz sama reżyserka.

 

Fot. Tomasz Sieniawski, Urząd Miasta i Gminy Olsztyn

  • opr. pn
Najnowsze artykuły