Operacje  piersi – jak zadbać o bezpieczeństwo zabiegu?

20.11.2017

Operacje piersi – jak zadbać o bezpieczeństwo zabiegu?

Coraz więcej ośrodków medycznych ma w swojej ofercie zabiegi poprawiające jędrność, rozmiar, a także kształt biustu, by tym samym podnieść samoocenę pacjentki. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o operacji, by zabieg był w pełni bezpieczny dla zdrowia?

Przed upragnioną operacją niezwykle ważna jest konsultacja specjalistyczna u chirurgia plastycznego oraz wykonanie zleconych badań do zabiegu.

Na wizycie konsultacyjnej specjalista z zakresu chirurgii plastycznej przeprowadza wywiad lekarski z pacjentką, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań do zabiegu. Ważne są także powody dla których pacjentka decyduje się na tego rodzaju zabieg. Specjalista przekazuje istotne szczegóły dotyczące samej operacji, późniejszej rekonwalescencji oraz ewentualnych powikłań. Dobierany jest pożądany kształt i wielkość piersi. Pacjentka musi znać możliwości zabiegu i jego ewentualne ograniczenia – tak by jej oczekiwania nie wykraczały poza medyczne i techniczne możliwości procedury, a efekt okazał się dla niej satysfakcjonujący.

Równie ważne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań do zabiegu. Ich wyniki mają istotny wpływ na podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu. Przed operacją niezbędne jest wykonanie RTG klatki piersiowej, badań obrazowch piersi tj. USG i mammografia, EKG, oraz badań laboratoryjnych obejmujących grupę krwi, morfologię, elektrolity, poziom cukru we krwi, antygen Hbs, układ krzepnięcia oraz ogólne badanie moczu. Wskazne jest posiadanie aktualnych szczepień przeciwko wzw typu B. Szczegółowy zakres badań zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjentki. Wyniki są ważne nie tylko z perspektywy chirurga plastycznego, ale także anestezjologia, w celu dobrania odpowiedniego znieczulenia i przeprowadzenia bezpiecznego dla pacjentki zabiegu operacyjnego.

Istotny wpływ na zdrowie pacjentki ma także zastosowanie się do zaleceń przedzabiegowych. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia komplikacji oraz powikłań.

Przed zabiegiem należy wstrzymać się od palenia papierosów, przynajmniej na okres dwóch tygodni, a także bezwzględnie odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi, gdyż ich działanie mogłoby doprowadzić do niebezpiecznego krwawienia w trakcie zabiegu. W dniu operacji należy powstrzymać się od picia oraz jedzenia.

Na pytania kobiet odpowiada dr Zbigniew Łucki, specjalista chirurgii plastycznej, aktywny członek towarzystw medycznych min.: ISAPS, specjalista chirurg plastyczny Centrum Medycznego Alfamedica w Częstochowie.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Decyzja o zabiegu może wynikać ze wskazań medycznych bądź estetycznych. Kwestie medyczne to przede wszystkim zabiegi rekonstrukcyjne, wykonywane najczęściej po mastektomii. Operacje wykonuje się również z uwagi na niedorozwój jednej bądź obu piersi, ich asymetrii, problemów z laktacją bądź niewykształceniem sutków. Z kolei zabiegi ze wskazań estetycznych ukierunkowane są na poprawę kształtu, jędrności oraz wielkości kobiecego biustu. Trzeba pamiętać, że przy tego rodzaju procedurach mówimy nie tylko o sferze fizycznej, ale bardzo często o poprawie kondycji psychicznej pacjentki.

Kto najczęściej decyduje się na zabieg?

Najczęściej są to kobiety, które zakończyły karmienie, a ich piersi utraciły kształt oraz jędrność sprzed ciąży; pacjentki, które zrzuciły wiele kilogramów, ale także kobiety, których biust zmienił się pod wpływem upływającego czasu.

Czy są jakieś przeciwskazania do wykonania zabiegu?

Tak, operacja nie może zostać przeprowadzona u kobiet ciężarnych oraz karmiących, chorych na nowotwory, bądź niektóre schorzenia wątroby i nerek. Przeciwskazaniem są także nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe min.: cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze, ropne infekcje skóry, oraz problemy związane z układem krzepnięcia krwi. Ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje zawsze lekarz.

Jak wygląda rekonwalescencja pozabiegowa?

Przez kilka dni po operacji pacjentka może odczuwać ból, który zmniejsza się poprzez podawanie środków przeciwbólowych. Niezbędne jest prowadzenie w tym okresie spokojnego trybu życia. Po operacji powiększenia piersi zalecane jest noszenie specjalnego biustonosza pooperacyjnego. Co ważne, stosowanie się kobiet do zaleceń pozabiegowych ma bardzo istotny wpływ na efekt finalny.

Po jakim czasie widoczne są efekty operacji?

Pierwsze efekty zauważyć można oczywiście zaraz po operacji, natomiast pierwsze wrażenie może być zaburzone przez opuchliznę, która utrzymuje się przez kilka tygodni po zabiegu. W tym czasie należy unikać intensywnego sportu, natomiast przez około pół roku wstrzymać się od wystawiania klatki piersiowej na promienie słoneczne. Po kilku miesiącach można w pełni ocenić efekt końcowy i cieszyć się tak oczekiwanym wyglądem.

Centrum Medyczne ALFAESTETICA

ul. Kilińskiego 166, Częstochowa

34 314 71 07

www.alfaestetica.med.pl

http://www.facebook.com/alfamedica.czestochowa

  • Zespół Medyczny Alfamedica
Najnowsze artykuły