Orkiestra Symfoniczna i singapurska pianistka zainaugurują kolejny sezon w Filharmonii Częstochowskiej

18.09.2023

Orkiestra Symfoniczna i singapurska pianistka zainaugurują kolejny sezon w Filharmonii Częstochowskiej

Już w najbliższy piątek w Filharmonii im. Bronisława Hubermana zainaugurowany zostanie 79. sezon artystyczny. W tym roku w otwierającym koncercie wystąpi wybitna pianistka Lily Phee wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka.

W piątkowy wieczór ze sceny częstochowskiej Filharmonii rozejdą się dźwięki kompozycji Maurice’a Ravela. Wśród nich znajdzie się Boléro, najsłynniejszy utwór francuskiego kompozytora z 1928 roku. Dzieło powstało na zamówienie rosyjskiej tancerki Idy Rubinstein i zostało zaprezentowane w Operze Paryskiej w listopadzie w 1928 roku. Z biegiem lat Boléro stało się jednym z najpopularniejszych utworów, chętnie wykorzystywanym w kulturze popularnej, zwłaszcza w filmach i reklamach. Inne kompozycje Ravela, jakie znalazły się w programie koncertu to Le Tombeau de Couperin oraz Alborada del gracioso. Orkiestra częstochowskiej Filharmonii wykona również Pawanę Gabriela Fauré.

Poza Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej wystąpi również Lily Phee – pianistka z Singapuru. Jako pięciolatka rozpoczęła swoją przygodę z muzyką. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Nanyang. Obecnie swój talent doskonali pod okiem Andrzeja Pikula w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Młoda pianistka ma na swoim koncie wiele sukcesów. Wśród nich pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Singapurze, drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fausta Zadry oraz trzecią nagrodę w konkursie Cristofori Piano Competition oraz National Piano & Violin Competition. Nie są to, rzecz jasna, jedyne osiągnięcia artystki – ich lista jest naprawdę długa. W trakcie piątkowego występu zaprezentuje Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela.

Koncert inauguracyjny rozpocznie się 22 września o godz. 19:00. Bilety: 48 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 22 zł (UTW) do nabycia w kasie Filharmonii i na stronie internetowej.

Fot. Tan Zhi Shin

  • opr. mz
Najnowsze artykuły