Paranoiczne zdarzenie z czerwienią

08.05.2022

Paranoiczne zdarzenie z czerwienią

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie wraz z autorką Agnieszką Dumańską zapraszają na wernisaż wystawy fotografii “Paranoiczne zdarzenie z czerwienią”. Wydarzenie zaplanowano na poniedziałek, 9 maja. Początek o godzinie 18.30. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 czerwca.

Agnieszka Dumańska pochodzi z Końskich, mieszka w Częstochowie. Jest fotograficznym samoukiem. Dokształca się, uczestnicząc w warsztatach, plenerach, spotkaniach z artystami fotografikami. Należy do Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Od fotografowania pejzaży i przyciągających wzrok elementów (takich jak powalone drzewa czy krzyże na cmentarzach) przeszła do uwieczniania turpistycznych zakątków miasta –  środowiska bujnego, niepokojącego życia. – Dlaczego fotografuję te, a nie inne okruchy świata? Bo obudziły moją ciekawość, emocje, poruszyły swym pięknem lub smutnym opuszczeniem. Stosując różne zabiegi formalne, pokazuję swoje uczucia. Poprzez fotografię miejsc, postaci, sytuacji – przedstawiam emocje, wizje, wariacje wywodzące się z podświadomości, z na wpół uświadomionych fobii. Zderzenie tych dwóch światów, tak skrajnych, wywołuje silne emocje. Gdy nie ma możliwości ucieczki do enklawy, schronieniem staje się świat wewnętrzny. Psychika, narażona na nieustanną szarpaninę, ucieka w fantasmagorie, paranoiczne wizje. Ponieważ wachlarz ludzkich uczuć od tysiącleci jest ten sam, fotografując różne przestrzenie w różny sposób, ilustruję swoje stany emocjonalne. Ważne jest, by fotografia nie zostawiła widza obojętnym. – mówi Autorka.

W fotografii lubi nawiązać do literatury i odwrotnie: cytaty z ulubionych książek często stanowią pożywkę dla nowych wizji.

 

  • kg
Najnowsze artykuły