“Parkitka” o bieżącej sytuacji

30.03.2020

“Parkitka” o bieżącej sytuacji

W związku z obecną sytuacją pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie nagrali krótki film. Informują w nim o aktualnych procedurach przyjmowania pacjentów, a także apelują do mieszkańców Częstochowy i regionu o stosowanie się do zaleceń związanych z minimalizacją ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W częstochowskim szpitalu od kilku dni obowiązuje szereg nowych zasad, które omówiono w filmie. Stworzono osobne wejścia na teren placówki dla personelu medycznego oraz dla pacjentów. Osoby są wpuszczane na teren placówki pojedynczo, a przy wejściu dokonywany jest pomiar temperatury ciała. Wchodzący na teren obiektu mają obowiązek dezynfekować ręce oraz posiadać własną maseczkę ochronną na twarz. Obowiązkiem pacjentów jest również wypełnienie ankiety epidemiologicznej. Jeśli temperatura ciała jest w normie, a pacjent nie zgłasza ani nie przejawia żadnych niepokojących objawów, zostaje skierowany na odpowiedni oddział.

– Apelujemy, aby osoby zgłaszające się na SOR czy do lekarza pierwszego kontaktu nie ukrywały żadnych chorób ani objawów chorób, a w szczególności kaszlu, duszności, gorączki czy trudności z oddychaniem – wylicza Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. – To bardzo istotne informacje, których zatajenie lub zapomnienie może na kilkanaście dni wyłączyć z pracy część naszego personelu medycznego.

W filmie przedstawiono obecną procedurę przyjęcia na częstochowski SOR. Trzeba podejść do oddziału od strony podjazdu dla karetek, tj. od strony wiaty. Znajdują się tam szklane drzwi, przy których jest domofon. Należy zadzwonić i zaczekać na zgłoszenie się personelu. To jeden z wielu środków zabezpieczających, które zostały wprowadzone w związku z obecną sytuacją. W przypadku podejrzenia koronawirusa nie należy zwracać się na SOR, ani do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej tylko skierować się do najbliższego oddziału zakaźnego lub wezwać pogotowie.

Pracownicy służby zdrowia podkreślają, że chcą zapewnić wszystkim należytą opiekę, ale sami również chcą czuć się bezpiecznie. Dokładny opis wszystkich występujących objawów umożliwia lekarzom i ratownikom odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie przed przystąpieniem do czynności medycznych. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusowego.

Poprzez film szpital apeluje do mieszkańców Częstochowy i regionu, aby ograniczyć wyjścia z domu i nie przebywać w miejscach publicznych. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, powinien założyć maseczkę jednorazową oraz unikać dużych skupisk ludzkich i kontaktu bezpośredniego. Medycy apelują również, aby nieść pomoc osobom starszym, żeby nie musiały opuszczać domów bez potrzeby.

Film dostępny jest na profilu facebookowych WSS w Częstochowie.

  • oprac. Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły