Pieniądze na pszczoły

18.04.2022

Pieniądze na pszczoły

Do 29 kwietnia można składać wnioski w ramach pierwszej edycji programu„Śląskie dla pszczół”. Na realizację wybranych zadań Zarząd Województwa Śląskiego w tym roku przeznaczył 200 000 zł.

Celem programu jest ochrona różnorodności biologicznej pszczół miododajnych, owadów zapylających i roślin oraz edukacja ekologiczna i promocja w zakresie pszczelarstwa na terenie naszego województwa. Wnioski przyjmowane są do 29 kwietnia.

Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych – stowarzyszeń, związków, spółdzielni socjalnych i fundacji zawodowo zajmujących się pszczelarstwem. Wsparcie finansowe musi być przeznaczone na pielęgnację i ochronę cennych siedlisk roślin dla pszczół i owadów zapylających, poprzez zasiew rodzimych roślin miododajnych. Dofinansowanie przeznaczone może być też na działania edukacyjne, m.in. zajęcia, warsztaty, pokazy ekologiczne propagujące wiedzę o roli pszczół w środowisku, ich ochronę oraz przykłady dobrych praktyk związanych z rozwojem pasiek i hodowli. Zadaniem konkursu jest także promocja pszczelarstwa, propagowanie ochrony i roli pszczół i owadów zapylających w środowisku, trutowisk, tradycji bartniczych, znaczenia produktów pszczelich oraz ich walorów zdrowotnych i odżywczych.

Dofinansowanie otrzymają zadania realizowane do końca września na terenie województwa śląskiego.

 

Warto przypomnieć, że „Śląskie dla pszczół” to kolejne obok funkcjonującego w regionie od 2008 roku programu „Owca Plus” działanie nakierowane na ochronę środowiska przyrodniczego i tradycyjnych gałęzi gospodarki. Dzięki realizacji programu „Owca Plus” przywrócono do użytkowania rolniczego ponad 600 ha hal, łąk i polan górskich w Beskidach oraz 100 ha muraw kserotermicznych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Dzięki temu zwiększyło się pogłowie owiec ras rodzimych. W pierwszym roku funkcjonowania programu w wypasie brało udział 1000 szt. owiec, a w 2021 roku zgłoszono ich do programu już ponad 5000 sztuk. W tym okresie zwiększyło się też zainteresowanie produktami pochodzenia owczego, w szczególności serami owczymi, ale także jagnięciną. Przywrócono jednocześnie wiele wydarzeń kulturowych ściśle powiązanych z prowadzeniem tradycyjnej gospodarki pasterskiej.

  • kg
Najnowsze artykuły